REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Co warto włączyć do diety przy dnie moczanowej?

Jeszcze do niedawna dna moczanowa określana była chorobą ludzi bogatych. Zapadali na nią bowiem osoby, które pochodziły z nieco wyższych sfer. Obecnie dna moczanowa stała się dość powszechną dolegliwością, która może dotknąć praktycznie każdego. Chodzi tutaj głównie o wiele nieciekawych bólowych dolegliwości, a także o dość bolesne ataki, które są efektem odkładania się kryształów moczany sodu w tkankach w organizmie człowieka. Ważne jest, by cierpiąc na tę chorobę, nieco zmienić dietę oraz podejście do żywienia, by całość przebiegała jak najdelikatniej.

Dieta przy dnie moczanowej – czym powinna się charakteryzować?

Podagra, dna moczanowa – choroba ta, jak widać, ma wiele określeń. Jest to choroba przewlekła, która dotyka stawów, ścięgien, więzadeł czy nerek. Chodzi o odkładanie się kwasu moczanowego w  nich, co doprowadza do nieciekawych efektów. Pierwsze objawy zazwyczaj dotykają miejsca, w których ten kwas się odkłada, jednak w miarę postępowania choroby dochodzi nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, a czasem także wysoki poziom cholesterolu. Dna moczanowa zazwyczaj może mieć związek z negatywnym odżywianiem, a także jest to efekt nieprawidłowych zmian metabolicznych.

Zazwyczaj dna moczanowa leczona jest głównie farmakologicznie, jednak tak jak w przypadku innych chorób, warto wdrożyć odpowiednio zbilansowaną dietę, która z pewnością wspomoże nieco leczenie. Niedobory witamin i składników mineralnych nie pomagają ani w powrocie do zdrowia, ani nawet w łagodzeniu objawów. Odżywianie powinno być kluczem do rozwiązywania wszelakich chorób i dolegliwości.

Dieta przy dnie moczanowej powinna składać się z dość łagodnych w smaku posiłkach. Warto unikać ostrych potraw, ostrych przypraw czy sosów, które mogą niekorzystnie oddziaływać na organizm. Wszystkie przyrządzane potrawy powinny być przygotowane przy pomocy gotowania, duszenia lub pieczenia. Z wielu powodów warto zrezygnować z potraw smażonych, które są ciężkostrawne. Jadłospis w przypadku takiej choroby, jak dna moczanowa, powinien zawierać znacznie większą ilość węglowodanów, aniżeli tłuszczów. Jeśli nie jesteś w stanie sam gotować tak, by załagodzić swoją chorobę, świetnym rozwiązaniem będzie dieta pudełkowa z dowozem Kielce.

Lista zalecanych produktów

Wiele osób zapyta, co można jeść w sytuacji, kiedy cierpi się na podagrę. Otóż warto sięgać po owoce będące źródłem witaminy C. Warzywa zawierające witaminy z grupy B, potas czy fosfor również są mile widziane. Można sięgać po produkty mleczne, jeśli mają obniżoną zawartość tłuszczu. Zdrowe tłuszcze roślinne zawarte w orzechach, pestkach słonecznika czy olejach roślinnych to też cenny składnik, jednak warto mieć umiar.

Inne

Ciekawe artykuły

Jak wygląda proces mycia elewacji?

Czysta i schludna elewacja to wizytówka każdego budynku. Nie tylko podnosi estetykę, ale przede wszystkim chroni konstrukcję przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz,