REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej masztów w mieście

Można zaobserwować że w Zgierzu powstaje coraz więcej przekaźników sieci komórkowych. Jeden z ostatnich zamontowano na ul. Sadowej. W sumie w mieście naliczyć można co najmniej 30 przekaźników rożnego rodzaju: UMTS 850/900, UMTS 2100, GSM, LTE czy CDMA. Należą one do czołowych graczy na rynku telekomunikacyjnym w Polsce: Polkomtel, PTK Centertel, Era, czy też P4 (Play). Czy tak osaczeni na pewno możemy czuć się bezpiecznie?

Na pytanie czy promieniowanie takich masztów ze stacji bazowych nie szkodzi naszemu zdrowiu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Publikowane wyniki badań znacznie się różnią. 

Przytoczmy np. wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych we Francji w 2002 r. Zaobserwowano wówczas wzrost objawów spowodowanych bliskim sąsiedztwem źródeł pól elektromagnetycznych (takich jak stacje bazowe). Osoby mieszkające w sąsiedztwie stacji nadawczej (w promieniu 300 metrów dla obszarów wiejskich oraz 100 metrów dla miast) zgłaszali różnego rodzaju objawy takie jak: zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia snu oraz pamięci. Analogiczne wyniki dało się odnotować również w takich krajach jak: Hiszpania, Egipt, Austria, również w Polsce. 
 
Negatywny wpływ telefonii komórkowej daje się również zauważyć na przykładzie populacji pszczół. Szacuje się, że w ciągu kliku ostatnich lat ich liczba zmniejszyła się w Europie o połowę. Podobne dane docierają z przeżywających boom gospodarczy Indii. Zaniepokojony dr Sainuddin Pattazhy, szukał przyczyn takiego zjawiska. Okazało się, że maszty przekaźnikowe zaburzają pola nawigacyjne pszczół robotnic. Wylatując z uli, nie są one następnie w stanie wrócić do domu i umierają, w ulu zaś zostaje osamotniona królowa. Nie oznacza to kłopotów jedynie dla pszczół, gdyż zaburzony zostaje nasz cały ekosystem. 
 
W środowiskach naukowych panuje przekonanie, że nie ma jak na razie niepodważalnych dowodów szkodliwości pola elektromagnetycznego związanego z używaniem telefonów komórkowych. Zaleca się jednak wzmożoną ostrożność przy korzystaniu z nich. 

Inne

Ciekawe artykuły

Pozimowe sprzątanie ulic

Służby oczyszczania miasta rozpoczęły akcję usuwania zaległego piachu czy śmieci, które po zimie zostały na zgierskich chodnikach i ulicach. W każdym tygodniu sprzątany będzie inny

Działanie kontrolne – Prędkość

19 maja 2023 roku na drogach całego kraju policjanci przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Policjanci ruchu drogowego z całego garnizonu łódzkiego, a w szczególności mundurowi

Marcin Gortat Camp 2023 w Zgierzu

Już w czerwcu 2023 roku Marcin Gortat powróci do Zgierza! Pięć miast w Polsce (Zgierz, Łódź, Chorzów, Sosnowiec, Stargard) znalazły się w tym roku na