REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Czy osoba z astygmatyzmem może nosić soczewki?

Astygmatyzm to wada wzroku powszechnie występująca u około 70% osób. Wokół niej powstało wiele mitów, między innymi taki, że osoby z astygmatyzmem muszą do końca życia nosić okulary. Nic bardziej mylnego. Astygmatyzm objawia się nieostrym widzeniem na różne odległości. Często towarzyszy mu nadwzroczność lub krótkowzroczność. Obiekty z bliska wydają się zamazane, na przykład znaki drogowe, litery podczas czytania lub treść tekstów w trakcie pisania na komputerze. W zależności od nasilenia astygmatyzm może stać się przyczyną mrużenia oczu, szybkiego ich męczenia się, a także bólów głowy. Co zatem zrobić, gdy pojawią się objawy? Podpowiadamy poniżej.

Dla kogo soczewki na astygmatyzm

Wada ta może objawić się na każdym etapie życia. W celu prawidłowej jej korekcji należy udać się do lekarza okulisty, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw szkieł. Poprawi to komfort widzenia i ułatwi wykonywanie wielu czynności w ciągu dnia. Na szczęście astygmatyzm nie wymaga noszenia okularów do końca życia, ani specjalnej terapii okulistycznej. Współcześnie w sprzedaży dostępne są nowoczesne szkła kontaktowe pozwalające znacznie poprawić ostrość widzenia. Wiele z nich jest miękkich, silikonowo-hydrożelowych, zapewniających wysoki poziom nawilżenia oka nawet przez cały dzień.
Jeżeli chodzi o soczewki astygmatyzm, jest jedną z wad, w której właśnie zaleca się noszenie szkieł kontaktowych, zamiast okularów. Powodem tego jest ograniczenie pola widzenia przy niewłaściwie dopasowanych oprawkach okularowych, a w szczególności jeśli są one zbyt małe. Nawet gdy astygmatyzm występuje razem z inną wadą, nie jest to bezwzględny powód do noszenia wyłącznie okularów. Rodzaj szkieł kontaktowych dobiera lekarz specjalista i warto wspólnie z nim skonsultować korekcję wad wzroku za pomocą soczewek.

Soczewki na dzień i noc miesięczne na astygmatyzm

Po zapisaniu przez lekarza specjalistę właściwych soczewek należy zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest nauka ich zakładania. Na szczęście szkła kontaktowe do oczu zakłada się bardzo łatwo i szybko. Oczywiście należy pamiętać o bezwzględnym zachowaniu czystości, dokładnym myciu rąk, płukaniu szkieł w specjalnych płynach, a także o właściwym przechowywaniu soczewek w pojemnikach.
Osoby mające problem z codziennym zakładaniem szkieł do oczu, w szczególności te, które jeszcze nigdy ich nie nosiły, mogą wypróbować soczewki na dzień i noc miesięczne dostępne w German Optiker. Ich zaletą nie do przeceniania jest fakt, że nie wymagają codziennego zdejmowania, jednak nie oznacza to, że mogą być noszone bez przerwy. Całodobowe szkła kontaktowe są szczególnie polecane dla osób z astygmatyzmem występującym jednocześnie z krótkowzrocznością.
Codzienne zakładanie soczewek, wymagające precyzji i dobrego widzenia może stać się meczące dla osób, które źle widzą przedmioty znajdujące się w ich pobliżu. W takich sytuacjach założenie i zdjęcie soczewki raz w miesiącu jest prawdziwym ułatwieniem. Oczywiście osoby z dalekowzrocznością także mogą nosić soczewki na dzień i noc miesięczne, ciesząc się wygodą przez wiele dni.

Inne

Ciekawe artykuły

Inicjatywy Inteligentnego Miasta w Zgierzu

W erze dynamicznego rozwoju technologii, koncepcja smart city staje się coraz bardziej popularna. Miasta na całym świecie wdrażają nowoczesne rozwiązania, aby poprawić zarządzanie, zwiększyć efektywność

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają