REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Czy w 2022 roku opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika to nie tylko trend – to przede wszystkim doskonały pomysł na to, jak wykorzystywać darmową, odnawialną energię ze słońca, do zasilania gospodarstw domowych i zakładów w prąd. Czy po wielkim boomie na panele słoneczne w poprzednich latach w 2022 roku wciąż opłaca się je zakładać?

Zmiany w przepisach 2022 dotyczące fotowoltaiki

Do 1 kwietnia 2022 roku użytkownicy paneli słonecznych nadwyżki energii wyprodukowanej przez panele oddawali do elektrowni. Mogli je odebrać w okresie, gdy ich panele produkowały ilość prądu niewystarczającą do pokrycia zapotrzebowania. Po okresie przejściowym, czyli po 1 lipca 2022 roku, użytkownicy energii będą mogli sprzedawać nadwyżki energii w cenach hurtowych. W razie zapotrzebowania będą mogli ją odkupić, jednak już w cenie detalicznej. Ten sposób rozliczania funkcjonuje z powodzeniem w wielu krajach europejskich.

Fotowoltaika Wrocław – czy to się wciąż opłaca?

Brak dokładnej znajomości zasad rozliczania się za energię elektryczną, ale przede wszystkim brak szczegółowych kalkulacji opłacalności sprawia, że fotowoltaika w ostatnim czasie przestała się jawić inwestorom jako dobry sposób na darmową energię. Warto jednak zauważyć, szczególnie w perspektywie zmian cen energii elektrycznej, a także gazu czy węgla, że wciąż produkcja darmowej energii ze słońca może być korzystniejsza. Podwyżki cen prądu, gazu, a także węgla sprawiają, że wiele gospodarstw domowych ponosi nawet kilkukrotnie większe koszty eksploatacji. Sarakhman fotowoltaika Wrocław ma na to sposób – inwestycję polegającą na uniezależnieniu swojego budynku od zewnętrznych dostawców energii!

Jak oszczędzać na prądzie i ogrzewaniu?

Fotowoltaika w połączeniu z pompą ciepła to nie tylko ekologiczny, ale przede wszystkim ekonomiczny sposób na to, by dom stał się samowystarczalny i niezależny. Jednorazowa inwestycja w te systemy bazujące na energii ze słońca bardzo szybko się zwróci, szczególnie w kontekście ostatnich podwyżek. Dzięki pompie ciepła można uzyskać darmowe ogrzewanie wody i powietrza w domu, rezygnując z dotychczasowych źródeł ciepła. Dodatkowo fotowoltaika obliczona na potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego pozwoli zapewnić wystarczającą ilość darmowej lub przynajmniej bardzo taniej energii. Tym samym, inwestując w fotowoltaikę jeszcze w 2022 roku, możesz całkowicie uniezależnić się od dostawców energii czy paliw kopalnych, a korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych w domu w takim zakresie, w jakim jest to potrzebne do komfortowego życia. A zatem – czy w 2022 roku opłaca się inwestować w fotowoltaikę? Nawet biorąc pod uwagę ostatnie niezbyt korzystne dla konsumenta zmiany w prawie dotyczącym nowych rozliczeń, obecnie inwestycja w panele słoneczne może być jeszcze korzystniejsza niż w ostatnich latach. Aby jednak upewnić się co do słuszności swojej decyzji, warto skorzystać z firmy oferującej najlepsze rozwiązania na rynku, gwarantującej najwyższą jakość wykonanej pracy i bezpieczeństwo użytkowania paneli.

 

Inne

Ciekawe artykuły

Inicjatywy Inteligentnego Miasta w Zgierzu

W erze dynamicznego rozwoju technologii, koncepcja smart city staje się coraz bardziej popularna. Miasta na całym świecie wdrażają nowoczesne rozwiązania, aby poprawić zarządzanie, zwiększyć efektywność