REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Czy woda gazowana jest zdrowa?

 Woda to najprawdopodobniej najbardziej potrzebna ludzkiemu organizmowi substancja. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek i układów, a jej niedobory przyczyniać się do poważnych konsekwencji zdrowotnych, włącznie z zagrożeniem życia. Picie wody, w granicach 1,5 – 2,0 litra dziennie to znany już wszystkim element profilaktyki zdrowia. O ile mineralne i źródlane nie wzbudzają żadnych wątpliwości, odmienna sytuacja dotyczy wody gazowanej. Aby usystematyzować wszystkie zdobyte dotychczas informacje poddaliśmy je ocenie eksperckiej.

Powszechne opinie o wodzie gazowanej

Przeprowadzając badanie konsumenckie na temat wody gazowanej można spotkać się z różnymi opiniami. Wśród nich pojawiają się zdania, że lepiej gasi pragnienie, dlatego należy ją pić przy wysiłku fizycznym. Aż ¼ ankietowanych odpowiada, że „woda gazowana też jest zdrowa”, poddając niejako wątpliwość pozytywnego jej wpływu na organizm. Co ciekawe, najwięcej ankietowanych przesądzało o jej niekorzystnych właściwościach, mówiąc że rozpycha żołądek lub wzmaga apetyt. Jak jest naprawdę?

Mity na temat wody gazowanej

Uczucie lepszego ugaszenia pragnienia po spożyciu wody gazowanej jest złudne. Być może jest to spowodowane faktem, że zawarty dwutlenek węgla szybciej wypełnia żołądek, przez co spożywamy jej mniej. Mimo wszystko, należy dbać o prawidłową ilość spożytej wody, nie sugerując się uczuciem nawodnienia.

Spożywanie wody gazowanej przy wysiłku fizycznym to również kwestia indywidualna. Dwutlenek węgla nie ma żadnego wpływu na lepsze funkcjonowanie organizmu w czasie ćwiczeń, nie wpływa również na termoregulacje o czym można było usłyszeć wśród ankietowanych.

W sieci można spotkać wiele opinii, na temat tego, że woda gazowana przyczynia się do powstawania problemów żołądkowo jelitowych. Ta sytuacja może mieć jednak miejsce jedynie u osób z problemami układu pokarmowego, u kobiet w ciąży czy u małych dzieci. Nie ma żadnych dowodów negatywnego jej wpływu na osoby zdrowe.

Podsumowując, nie ma większego znaczenia, czy spożywamy wodę gazowaną czy bez gazu. Najważniejsze, że nie dostarczamy do organizmu zbędnych „pustych kalorii”, a wybór walorów smakowych pozostawiamy własnym preferencjom. Musimy jednak pamiętać, że profilaktyka zdrowego stylu życia wiąże się również z dbałością o jadłospis. Jeśli nie masz pomysłu, potrzebujesz rady czy po prostu szukasz nowych przepisów skorzystaj z dietetyka online Dietmap, który pomoże Ci w organizowaniu Twojego codziennego jadłospisu.

Inne

Ciekawe artykuły