REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Czym różni się procesor Intel Core i3 od i5?

CPU, centralna jednostka obliczeniowa lub po prostu procesor, to jeden z najbardziej istotnych podzespołów każdego komputera. Jego podstawowe zadanie to interpretowanie wszystkich podejmowanych na urządzeniu czynności i przetwarzanie ich w konkretne działania. Właśnie dlatego procesor bywa nazywany mózgiem komputera. Natomiast prędkość, z jaką to robi, zależy od jego mocy obliczeniowej. Każdy, komu zależy na szybkiej i płynnej pracy, powinien zainwestować w porządny CPU. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się produkty marki Intel z serii Core. W co konkretnie warto zainwestować? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Na co zwrócić uwagę wybierając procesor?

Kluczowym parametrem tego podzespołu jest liczba rdzeni oraz przypadających na nie wątków, przeważnie dwóch na każdy rdzeń. W dużym uproszczeniu, jeden rdzeń może w danym momencie przetwarzać jedno zadanie. Jednak dzięki temu, że składa się z dwóch wątków, może jednocześnie dokonywać obliczeń i już pobierać kolejne dane, dzięki czemu jego praca jest szybsza. Jak łatwo się domyślić, każdy rdzeń więcej w procesorze poprawia wydajność komputera. Ilu rdzeniowego CPU zatem potrzebujemy? To już zależy od indywidualnego przypadku. W podstawowych modelach, przeznaczonych do użytku domowego i prostych prac biurowych, standardem jest CPU z dwoma, maksymalnie czterema rdzeniami. Więcej przyda się do obsługi nowoczesnych gier oraz zaawansowanego oprogramowania profesjonalnego.

Intel Core i3 oraz i5 – podstawowe różnice

W skład serii Core wchodzi kilka generacji, z których każda posiada co najmniej kilkanaście różnych wersji. Jednym z najczęstszych wyborów są procesory Core i3 Intel, produkowane od 2010 roku i początkowo składające się z dwóch rdzeni i czterech wątków. Przełom nastąpił w 2017 roku wraz z modelami wchodzącymi w skład rodziny Coffee Lake, w których podwojono liczbę rdzeni, ale nie wątków. Na to trzeba było poczekać do roku 2020 i pojawienia się rodziny Comet Lake. Popularną alternatywą są produkty z generacji i5. O ile najwcześniejsze modele z 2009 roku także zawierały dwa rdzenie i cztery wątki, to na przestrzeni lat pojawiło się wiele innych wariantów, nawet do dwunastu rdzeni i szesnastu wątków. Inna różnica to ilość pamięci cache, w generacji i3 wynosząca od 3 do 8 MB, natomiast w przypadku i5 – nawet do 18 MB.

Co wybrać: i3 czy i5?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wybór CPU powinien zależeć od potrzeb danego użytkownika. Nie ma sensu kupować droższego modelu, jeśli nie będzie się wykorzystywać jego potencjału. Do codziennej pracy w dokumentach tekstowych lub na arkuszach kalkulacyjnych, a także do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy mniej wymagających gier, spokojnie wystarczą procesory Intel Core z generacji i3. Zapewnią one, szczególnie w przypadku laptopów, odpowiednio komfortowe warunki. Jeśli jednak korzystasz z bardziej obciążającego system oprogramowania – np. do tworzenia grafiki, obróbki zdjęć i wideo czy po prostu zaawansowanych gier – lepiej sprawdzą się wyższe modele i5. Umożliwią także oglądanie filmów w jakości 4K.
Inne

Ciekawe artykuły