Woda stanowi pozwane zagrożenie dla wszelkiego rodzaju konstrukcji budowlanych. Przesiąkając do ścian powoduje zawilgocenie, które przyczynia się do rozwoju szkodliwej pleśni oraz grzybów. Efektem jest powstanie mało estetycznych plam, a dodatkowo przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na choroby układu oddechowego. W celu uniknięcia negatywnych skutków konieczne jest osuszenie pomieszczenia. Jak wygląda taki proces?
Przyczyny podwyższonej wilgotności w pomieszczeniu
Żadna metoda osuszania konstrukcji budynku nie będzie skuteczna, jeżeli uprzednio nie zlikwidujemy przyczyn nadmiernego zawilgocenia. Może być ich kilka, a zazwyczaj winna jest niesprawna wentylacja. Wynika to z faktu, że okna montowane we współczesnych obiektach są bardzo szczelne i nie przepuszczają pary wodnej znajdującej się w powietrzu. Co w przypadku wadliwie funkcjonującego systemu wentylacyjnego powoduje osiadanie pary na ścianach, która w nią wsiąka. Sytuacja ta w szczególności dotyczy takich pomieszczeń jak łazienka oraz kuchnia. Inną przyczyną nadmiernej wilgotności może być brak lub niewłaściwie wykonanie izolacji termicznej ścian zewnętrznych. Ściana staje się mocno wychłodzona a stykające się z nią ciepłe powietrze pochodzące z ogrzewania skrapla się i zalega na jej powierzchni. W celu określenia poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu warto wyposażyć się w miernik elektryczny, który wskaże ile wody znajduje się w powietrzu i czy konieczne jest podjęcie interwencji.
Sposoby redukcji wilgotności
Jeżeli w danym pomieszczeniu często panuje podwyższona wilgotność powietrza warto rozważyć zakup osuszacza. Jest to urządzenie, które wychwytuje parę wodną i odprowadza ją do specjalnego zbiornika lub kanalizacji. W ten sposób możliwe jest obniżenie wilgotności powietrza bez konieczności naruszania konstrukcji budynku. Urządzenia tego typu znajdziemy na http://www.jpd.com.pl/wynajem/nagrzewnice-osuszacze/osuszacze-pomieszczen. Poszczególne modele różnią się między sobą wydajnością mierzoną w litrach na 24 godziny działania oraz mocą czy rozmiarami. Parametry te decydują o przeznaczeniu osuszaczy, które mogą występować jako osuszacze domowe czy przemysłowe.