REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego wilgoć w domu jest taka niebezpieczna?

 Woda stanowi pozwane zagrożenie dla wszelkiego rodzaju konstrukcji budowlanych. Przesiąkając do ścian powoduje zawilgocenie, które przyczynia się do rozwoju szkodliwej pleśni oraz grzybów. Efektem jest powstanie mało estetycznych plam, a dodatkowo przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na choroby układu oddechowego. W celu uniknięcia negatywnych skutków konieczne jest osuszenie pomieszczenia. Jak wygląda taki proces?

Przyczyny podwyższonej wilgotności w pomieszczeniu

Żadna metoda osuszania konstrukcji budynku nie będzie skuteczna, jeżeli uprzednio nie zlikwidujemy przyczyn nadmiernego zawilgocenia. Może być ich kilka, a zazwyczaj winna jest niesprawna wentylacja. Wynika to z faktu, że okna montowane we współczesnych obiektach są bardzo szczelne i nie przepuszczają pary wodnej znajdującej się w powietrzu. Co w przypadku wadliwie funkcjonującego systemu wentylacyjnego powoduje osiadanie pary na ścianach, która w nią wsiąka. Sytuacja ta w szczególności dotyczy takich pomieszczeń jak łazienka oraz kuchnia. Inną przyczyną nadmiernej wilgotności może być brak lub niewłaściwie wykonanie izolacji termicznej ścian zewnętrznych. Ściana staje się mocno wychłodzona a stykające się z nią ciepłe powietrze pochodzące z ogrzewania skrapla się i zalega na jej powierzchni. W celu określenia poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu warto wyposażyć się w miernik elektryczny, który wskaże ile wody znajduje się w powietrzu i czy konieczne jest podjęcie interwencji.

Sposoby redukcji wilgotności

Jeżeli w danym pomieszczeniu często panuje podwyższona wilgotność powietrza warto rozważyć zakup osuszacza. Jest to urządzenie, które wychwytuje parę wodną i odprowadza ją do specjalnego zbiornika lub kanalizacji. W ten sposób możliwe jest obniżenie wilgotności powietrza bez konieczności naruszania konstrukcji budynku. Urządzenia tego typu znajdziemy na http://www.jpd.com.pl/wynajem/nagrzewnice-osuszacze/osuszacze-pomieszczen. Poszczególne modele różnią się między sobą wydajnością mierzoną w litrach na 24 godziny działania oraz mocą czy rozmiarami. Parametry te decydują o przeznaczeniu osuszaczy, które mogą występować jako osuszacze domowe czy przemysłowe.

Inne

Ciekawe artykuły