24 sierpnia w Aleksandrowie Łódzkim odbyły się Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Impreza została zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) Koło w Aleksandrowie Łódzkim, Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS) przy ul. Piotrkowskiej 4/6 oraz Stowarzyszenie „Pomost” z Aleksandrowa Łódzkiego. Uroczystość mogła się odbyć dzięki współfinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Zgierzu.
Po raz pierwszy w tym roku odbył się pieszy rajd osób niepełnosprawnych. Rajd prowadzony był przez Andrzeja Kuropatwę znanego przewodnika. Pan Andrzej bardzo barwnie opowiadał o historii Aleksandrowa. Uczestnicy zwiedzali między innymi kościół pw. Św. Stanisława Kostki, najstarszą szkołę podstawową w mieście, jak również dom w którym urodził się Karol Scheibler – znany łódzki przemysłowiec. Chwilę zadumy uczestnicy rajdu mogli przeżyć na starym żydowskim cmentarzu, wszak Aleksandrów od zawsze był miastem wielokulturowym.
W międzyczasie osoby niepełnosprawne zgromadzone na placu Kościuszki oraz okoliczni mieszkańcy mogli skorzystać z wielu atrakcji. W ramach warsztatów cyrkowych próbowali chodzenia na szczudłach i linie. Dzięki Ochotniczej Straży Pożarnej uczestnicy mieli możliwość zobaczenia miasta z wysięgnika wozu strażackiego. Młodzież i dorośli uczyli się udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Nie mogło też zabraknąć akcentów artystycznych – przechodnie tworzyli obrazy oddające ideę tolerancji, mogli również własnoręcznie wykonywać kolczyki metodą decoupage.
Dni Godności uświetnili swoją obecnością burmistrz Aleksandrowa Jacek Lipiński, Ewa Rewakowicz-Kukawska – zastępca burmistrza, Iwona Dąbek – sekretarz, Agnieszka Hanajczyk, poseł na sejm RP, Anna Mroczek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, Agnieszka Duszkiewicz-Nowacka dyrektor PCPR w Zgierzu, Beata Szafarz, pracownik PCPR. Nie można również pominąć obecności Małgorzaty Wieczorek, dyrektorki ZOZ, Dariusza Borsiaka, komendanta OSP w Aleksandrowie, Grzegorza Andrzejczaka, prezesa zarządu PGKiM jak również Beaty Marszałek dyrektorki Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za wizytę.
Na placu Kościuszki stawiło się 10 placówek. Jak zawsze mogliśmy liczyć na udział zaprzyjaźnionych kół Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, Pabianicach i Łodzi. W festynie uczestniczyli również podopieczni DPS-ów z Rąbienia, Łodzi z ul. Podgórnej i Spadkowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Ozorkowie.
Ideą przewodnią imprezy było:
1. Zaznajomienie osób niepełnosprawnych i mieszkańców powiatu zgierskiego z lokalna architekturą i zabytkami.
2. Promocja środowiska osób niepełnosprawnych.
3. Wspieranie procesu tworzenia społeczeństwa otwartego, tolerancyjnego wobec niepełnosprawności i ograniczeń z niej wynikających.
4. Propagowanie idei integracji, wyrównywania szans osób niepełnosprawnych.
5. Promocja działalności artystycznej i kulturalnej osób niepełnosprawnych.
6. Intensyfikacja współpracy pomiędzy podmiotami działającymi na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.
7. Promocja Aleksandrowa Łódzkiego i Powiatu Zgierskiego.