REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Do lekarza specjalisty? Dopiero w lipcu…

W dniu 17 stycznia 2012 r. o godz. 18:30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zgierza rozpoczęła się XIX nadzwyczajna sesja Rady Miasta Zgierza. Głównym tematem sesji była sprawa dalszego funkcjonowania Miejskiego Zespołu Przychodni Rejonowych w Zgierzu (MZPR). 
 
Informacje na temat działania zespołu przychodni przedstawiła Dyrektor MZPR w Zgierzu – Ewa Skrabińska. Wyjaśniła ona, że w roku bieżącym MZPR nie otrzymał kontraktu na prowadzenie poradni rehabilitacyjnej, chirurgii ogólnej, neurologicznej, urologicznej, stomatologicznej w zakresie świadczeń dla dzieci i młodzieży. Z uwagi na brak kontraktu, nie zostaną także uruchomione poradnie: alergologiczna i nefrologiczna. Wartość kontraktów z NFZ w roku 2012 r. jest mniejsza w stosunku do kontraktów w roku 2011 r. o ok. 590 000 zł. W związku z zaistniałą sytuacja konieczne stało się podjęcie działań restrukturyzacyjnych, jak np. ograniczenie personelu medycznego.
 
Dyrektor Ewa Skrabińska stwierdziła również, że pacjenci mają obecnie bardzo utrudniony dostęp do specjalistycznych usług medycznych. NFZ wskazał dwie przychodnie na terenie Zgierza, które mogą świadczyć takie usługi, jedna znajduje się przy ul. Chełmskiej (jest ona do dnia dzisiejszego nieczynna ze względu na remont), druga mieści się przy PZOZ (w niej listy pacjentów zostały zamknięte do końca czerwca).
 
Oprócz likwidacji poradni i ograniczenia części personelu medycznego konieczne będzie sprzedanie specjalistycznego sprzętu. Dyrektor E. Skrabińska stwierdziła, że wszelkie wymagania poradni w zakresie sprzętowym, były spełnione, a na stanie jest dużo nowoczesnych urządzeń. Niestety niewykorzystywany obecnie sprzęt niszczeje i dlatego zostanie on sprzedany, ponieważ może być potrzebny dopiero za dwa, trzy lata, kiedy pojawi się szansa na nowy kontrakt.
 
Dyrektor Skrabińska wskazała radnym, że powody podawane przez NFZ jako przyczynę nieotrzymania kontraktów przez przychodnię były błahe. Radni nie ukrywali wzburzenia decyzjami NFZ.  Wiceprzewodniczący RMZ Grzegorz Maciński zapytał, dlaczego kontrakt otrzymała poradnia, która jest jeszcze w trakcie remontu, a w pełni wyposażone poradnie MZPR – nie. Ewa Skrabińska wyjaśniła, iż w jej opinii jest to niejasne i niesprawiedliwe. Z tą sprawa udała się m. in. do posłów z naszego terenu, którzy podjęli pewne kroki w tej sprawie.
 
Na zakończenie nadzwyczajnej sesji radni podjęli uchwałę „w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Miasta Zgierza dotyczącego wyników kontraktacji świadczeń opieki zdrowotnej w placówkach Miejskiego Zespołu Przychodni Rejonowych w Zgierzu na rok 2012”. Uchwała wyraża negatywne stanowisko radnych wobec decyzji NFZ dotyczących zespołu zgierskich przychodni zdrowia.
 
Niestety osoby mające największy wpływ na placówki ochrony zdrowia czyli: przedstawiciele NFZ, Wojewoda Łódzki i dyrektor PZOZ pomimo zaproszeń nie przybyli na nadzwyczajną sesję RMZ. 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Bezpieczna podróż z dzieckiem to podstawa

Masz dziecko i zastanawiasz się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, aby zapewnić sobie i dziecku jak największy poziom bezpieczeństwa? Wiesz doskonale, że fotelik samochodowy

Jak wybrać biuro księgowe

Wielu przedsiębiorców prowadzi swoją księgowość samodzielnie. Wymaga to jednak nauki księgowości krok po kroku, a przede wszystkim czasu, który można przeznaczyć na dodatkowy projekt lub