REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Drogie warzywa i owoce

 Na wysokie ceny narzekają i kupujący i sprzedający. Dlaczego? Ci pierwsi skarżą się na słabe zbiory – owoce są nieładne i często kwaśne, dlatego chętnych brakuje. Stosunkowo mało jest w tym roku wiśni, jabłek czy moreli.  Handlowcy byliby bardziej zadowoleni gdyby ceny były nawet niższe, natomiast więcej byłoby amatorów owocowych rozkoszy. Tymczasem klienci często narzekają na, że owoce są kwaśne, a warzywa blade. Rezygnują więc z zakupów na rynku, częściej wybierają supermarkety. Krótki spacer po zgierskim targowisku pozwala zaobserwować, że warzywa są małe a owoce małodorodne.

Niskie zbiory przekładają się natomiast na wyższe ceny. Eksperci szacują, że w tym roku za produkty rolne zapłacimy około 3% więcej niż w ubiegłym roku. Wcześniej NBP szacował zwyżkę na 1,5%. Winna jest kapryśna pogoda, która spowodowała nieurodzaj. Składają się niego łącznie: długo i sroga zima, wilgotna i mokra wiosna, czerwcowe powodzie oraz lipcowe susze.

Plantatorzy, których plagi ominęły zacierają ręce. Trafi do nich tzw. renta inflacyjna, a więc zysk spowodowany wyższą ceną produktów na rynku. 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Jakie są zalety opon wielosezonowych?

Liczne zalety opon wielosezonowych sprawiają, iż coraz więcej kierowców wybiera je zamiast tradycyjnego ogumienia sezonowego. Zamiast poświęcać czas i pieniądze na wymianę letnich i zimowych

4 zasady wymiany akumulatora

Słabnący akumulator wysyła czasem sygnały o zbliżającej się śmierci technicznej. Gorzej świecące światła, wyłączenie się wspomagania to tylko przykłady. O tym, że akumulator nie działa,