Mamy środek lata, mimo chwilowych opadów amatorów rowerowych przejażdżek nie brakuje. Niedługo powróci też słońce, a w ślad za nim cykliści. Część zgierzan jako środek dojazdu do pracy wybiera właśnie rower. Jest taniej, niekiedy szybciej, nie ma kłopotów z parkowaniem, a w dodatku ruch przekłada się na zdrowie. No właśnie, aby rowerowe przejażdżki nie zakończyły się nieszczęściem, przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas jazdy jednośladem. Mimo, że kierowcy jak i rowerzyści są równorzędnymi uczestnikami ruchu drogowego, jeśli dochodzi do wypadku, rowerzysta jest zazwyczaj na przegranej pozycji. Dlatego warto samemu zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo.
Rady dla rowerzysty:
- Nigdy nie przejeżdżaj przez przejście dla pieszych. Zejdź z roweru i przeprowadź go. Po pierwsze łamiesz prawo, po drugie kierowca spodziewa się ruchu z prędkością pieszczego. Wyjeżdżając nagle na przejście dla pieszych, ryzykujesz, że kierowca nie zauważy Cię w porę.
- Rowerzysta zobowiązany jest posiadać zamontowane światło z przodu jak i z tyłu, nawet w ciągu dnia. Warto pamiętać o zamontowaniu dodatkowych odblasków lub oklejaniu pojazdu specjalnymi foliami odblaskowymi. Taki rower jest o wiele bardziej widoczny w nocy.
- Oficjalnie rowerzystom nie wolno korzystać z chodnika dla pieszych. Mając jednak do wyboru jazdę obok Tirów np. ul. Łęczycką radzimy skorzystać z chodnika. Nawet jeśli dostaniemy mandat, to i tak jazda deptakiem jest wyrazem dbania o swoje bezpieczeństwo. Poza tym policja nie egzekwuje tych przepisów zbyt surowo, znając realia lokalnych dróg.
- Dziecku poniżej 18 r. zalecamy jazdę w kasku, który minimalizuje urazy głowy w przypadku przewrócenia się lub wypadku. Młodzi bardziej skłonni są do rowerowych szaleństw, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo.
Rady dla kierowcy:
- Nigdy nie przejeżdżaj zbyt blisko rowerzysty. Jeśli nie jesteś pewien czy zdołasz ominąć cyklistę, poczekaj aż lewy pas będzie wolny i będziesz mógł swobodnie wykonać manewr wyprzedzania. Lepiej pojechać trochę dłużej wolno niż ryzykować nieprzyjemności związane z potrąceniem rowerzysty. Tym bardziej, że nigdy nie wiadomo jak do końca zachowa się kierowca jednośladu. Niekiedy wykonuje gwałtowne ruchy lub jego kierunek jazdy może ulec zmianie pod wpływem podmuch wiatru. I tragedia murowana. A nikt nie chciałby mieć na sumienia cierpienia lub śmierci nawet nieodpowiedzialnego rowerzysty.
- Podczas jazdy nocą, w szczególność nieoświetlonymi i wiejskimi drogami należy pamiętać, że nie wszyscy rowerzyści są na tyle „domyślni”, aby mieć zamontowane światło.
Na koniec przypominamy o znakowaniu sowich rowerów. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko kradzieży. Dane policji wskazują, że wygrawerowanie na pojazdu specjalnego nr oraz umieszczenie informacji o oznakowaniu przekłada się na spadek kradzieży.
Podczas imprez plenerowych odbywających się na terenie powiatu zgierskiego (pikniki, obchody dni miast powiatu zgierskiego, imprezy rekreacyjno – sportowe), do których organizacji zapraszana jest zgierska policja, obywa się znakowanie rowerów kodem cyfrowym za pomocą engrawerów, wypełnianie przez policjanta karty ewidencyjnej, naklejanie nalepki informującej o oznakowaniu przedmiotu oraz wprowadzenie danych oznakowanego roweru w bazie danych KPP w Zgierzu. Ponadto znakowań tych można dokonać bezpośrednio w KPP w Zgierzu w każdy wtorek tygodnia.