REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Drożej za przejazd do Strykowa

Kierowcy podróżujący autami osobowymi na odcinku Stryków-Zgierz zauważyli, że za przejazd płacić muszą teraz więcej. Dotychczas za podróż tego 11-sto kilometrowego odcinka żądano od nich 2,26 zł. Teraz opłata wynosi 2,30 zł. 

Istotnie od 1 października obowiązują nowe, zaokrąglone stawki opłat za przejazd autostradą A2 od Strykowa do Konina. Podstawą wyliczenia opłaty za przejazd jest każdy przejechany kilometr, za który kierowcy osobówek płacą 20 gr. Tak jest od 1 lipca 2011 r. Co się zmieniło od października? Jeśli końcówka wynosi mniej niż 5 gr – jest pomijana, natomiast jeśli wynosi 5 gr lub więcej jest zaokrąglana w górę do pełnej dziesiątki.  

Zmiana opłat nie jest zależna od nas. Ma natomiast na celu wyłącznie przyspieszenie ruchu i ułatwienie dla kierowców – wyjaśnia Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – W efekcie na pewnych odcinkach zapłacimy mniej, na innych więcej, ale łącznie kwoty bilansują się
Podstawę do zaokrąglania opłat dała Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.
Wcześniej dokładne kwoty z groszami powodowały wiele kłopotów kierowcom, jak i kasjerkom, którym szybko kończyły się drobne. W takich przypadkach przy bramkach potrafiły pojawić się kolejki aut. Czy nowe, bardziej przyjazne opłaty pozwolą przyspieszyć ruch? Tak, o ile punkty manualnego poboru opłat będą dobrze zaopatrzone w drobne monety przez firmą Kapsch, która obsługuje pobór opłat. Bo pieniądze i wydawać trzeba. 
 

Inne

Ciekawe artykuły