REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Dwie ciekawe wystawy czasowe w Muzeum Miasta Zgierza

16 stycznia 2014 r. w Muzeum Miasta Zgierza otwarto dwie wystawy czasowe: pokonkursowa – VIII Biennale Fotografii Czarno-Białej „POSTAĆ LUDZKA w PEJZAŻU" oraz "DAWNYCH TRAMWAJÓW CZAR".

 
Pierwsza wystawa została zorganizowana ze zbiorów Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku i Muzeum Regionalnego w Radomsku, które udostępniło prace konkursowe na ekspozycję.
 
Wystawę otworzył Krzysztof Zygma, dyrektor Muzeum Regionalne w Radomsku, członek Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku i juror w konkursie, Robert Starzyński, dyrektor Muzeum Miasta Zgierza i Maciej Rubacha z Muzeum Miasta Zgierza odpowiedzialny za aranżację wystawy.
 
Na wystawie prezentowanych jest 50 prac, z blisko 500 nadesłanych na konkurs z całego świata. Zwycięska fotografia to praca Rafała Michalak pt.: "Samotność" Nagroda Główna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz złoty medal Fotoklubu RP ST "Za fotograficzną twórczość".
 
Towarzystwo Fotograficzne w Radomsku powstało w 1962 r. z amatorskiego ruchu fotograficznego, którego rodowód sięga 1959 r. Towarzystwo przyjęło imię Edmunda Osterloffa (1863-1938), artysty fotografa – wielkiej postaci historii polskiej fotografii, który mieszkał, zmarł i został pochowany w Radomsku. Towarzystwo zorganizowało dotychczas cykliczne plenery fotograficzne „NATURA i KRAJOBRAZ", „KRAJOBRAZ POLSKI" oraz 7 Biennali Fotografii Czarno-Białej „POSTAĆ LUDZKA w PEJZAŻU" – jedynego konkursu fotografii czarno-białej w Polsce.
 
Wystawie towarzyszy ekspozycja zabytkowych aparatów fotograficznych i sprzętu fotograficznego pochodzących ze zbiorów MMZ oraz z kolekcji prywatnych. Na wystawie znalazło się kilkanaście aparatów, najstarszy Ihagee z 1912 r. Nie brakło też znanych wszystkim aparatów ery PRL-u, jak Druh czy Practica. Dodatkowo zobaczyć można obiektywy, klisze, negatywy lampy i sprzęt do wywoływania zdjęć Jej częścią jest również prezentacja edukacyjna o historii fotografii skierowana do młodzieży. Pracownicy muzeum w okresie ferii organizować będą spotkania z historii fotografii.
 
Druga z wystaw – "DAWNYCH TRAMWAJÓW CZAR” zorganizowana została ze zbiorów modeli tramwajów wykonanych przez Wiktora Jarzynę z Aleksandrowa Łódzkiego. Na wystawie prezentowane są również eksponaty z Muzeum Komunikacji Miejskiej w Łodzi, zbiory prywatne Wojciecha Bryszewskiego oraz fotografie ze zbiorów Muzeum Miasta Zgierza.
 
Wystawę otworzyli Robert Starzyński, dyrektor Muzeum Miasta Zgierza, Justyna Czerwińska z Muzeum Miasta Zgierza odpowiedzialna za aranżację wystawy, Wiktor Jarzyna – autor modeli tramwajów i Bartosz Stępień z Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK – Łódź.
 
Tramwaje wykonane są większości z papieru. Są to wierne modele wykonane na podstawie rysunków technicznych dostarczanych autorowi między innymi przez producentów tramwajów. Wykonane są w skali 1:35, 1:25. Na wystawie możemy oglądać modele pierwszych tramwajów sprowadzonych do Łodzi m.in. „Herbrandy”, „Berlinki” a także wagony, które jeździły po łódzkim getcie – „Karlsruhe” i „Koblencja”.
 
Ciekawym modelem jest wagon – odśnieżarka z 1900 r. Reprodukowane zdjęcie znajdujące się na wystawie jest jedynym, jakie się zachowało. Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się fotografie upamiętniające ponad 100 lat linii tramwajowej Łódź-Zgierz, Zgierz-Ozorków, bilety, tablice informacyjne, elementy wyposażenia tramwajów oraz wiele innych przedmiotów.
 
Otwarcie wystawy zbiega się ze 113 rocznicą uruchomienia linii tramwajowej z Łodzi do Zgierza. Po raz pierwszy tramwaj na ulicach Zgierza pojawił się dokładnie 19 stycznia 1901 r. Jego trasa wiodła z placu Kościelnego w Łodzi na Nowy Rynek w Zgierzu, czyli dzisiejszy plac Kilińskiego.
 
 
Wystawy czynne są do 31 maja 2014 r.
Bilet normalny 4 zł, ulgowy 2 zł
 
W czasie ferii dzieci i młodzież do 18 roku życia, mieszkająca i ucząca się w Zgierzu zwiedzają bezpłatnie.
 
Muzeum Miasta Zgierza
ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 21
tel. 42 716 37 92
Inne

Ciekawe artykuły