REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Dwie szkoły z powiatu zgierskiego wzięły udział w projekcie „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”

Dobiegają końca wyjazdy młodzieży w ramach projektu „Misja Przyroda. Zielone szkoły w parkach narodowych”. Od kwietnia do czerwca w bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych do wszystkich parków narodowych wzięło już udział 3.600 uczniów ze 119 szkół podstawowych z całego kraju. A to był dopiero półmetek tegorocznej edycji projektu. We wrześniu i październiku do parków narodowych po wiedzę i przygodę wyjeżdżają kolejne grupy. Jesienią projekt jest realizowany we współpracy ze szkołami gimnazjalnymi. 
 
Głównym celem „Misji Przyroda” jest budowanie wśród młodzieży wiejskiej świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. W ramach zajęć uczniowie wcielają się w rolę odkrywców i badaczy, poznając przy tym walory przyrodnicze wybranego parku narodowego i jego najbliższej okolicy. 
 
Do udziału w tegorocznych turnusach zostały zakwalifikowane dwie szkoły z powiatu zgierskiego: Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi im. J. Korczaka w Rudzie Bugaj oraz Gimnazjum w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Szczawinie. Podczas pięciodniowych bezpłatnych wycieczek dzieci poznawały walory przyrodnicze i kulturowe Kampinoskiego i Ojcowskiego Parku Narodowego.
 
– Misja Przyroda to bardzo dobry projekt, który umożliwia dzieciom z małych miejscowości poznawanie najcenniejszych przyrodniczo zakątków Polski – mówi Małgorzata Wawrzyszuk, kierownik Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego. – To aktywna edukacja i najlepszy sposób nauki. Zajęcia z pracownikami parków narodowych pokazują, że przyroda może być pasją, a jej odkrywanie – świetnym sposobem spędzania czasu. Edukacji przyrodniczej nigdy nie jest za dużo!
 
Dzięki atrakcyjnej formule programu, łączącej naukę, gry i zajęcia terenowe, uczniowie szybciej i chętniej przyswajają wiedzę przyrodniczą. W I etapie programu wspólnie z nauczycielem wyruszają na wyprawę do parku narodowego, w którym, korzystając z doświadczenia i wiedzy pracowników parku oraz jego zasobów, uczestniczą w zajęciach terenowych i eksperymentach przyrodniczych. Jednocześnie, jako „reporterzy przyrody” każdego dnia zamieszczają swoje relacje na specjalnie dedykowanym profilu na Facebooku. Z najciekawszych wpisów powstaje gazetka „Misja Przyr(g)oda", która trafia do szkół w ramach podsumowania programu. Po powrocie do szkoły uczniowie realizują projekt, którego celem jest zaprezentowanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy.
 
Projekt „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” jest realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, organizację pozarządową, która pomaga zmieniać wizerunek wsi. Fundacja aktywnie wspiera rozwój
społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. „Misja Przyroda” jest projektem o zasięgu ogólnokrajowym, jest realizowany we współpracy ze wszystkimi 23 parkami narodowymi. Łącznie w pięciodniowych wyjazdach weźmie udział 7.200 uczniów z ponad 200 szkół z całej Polski. We wcześniejszych edycjach projektu, które były realizowane w 2013 i 2014 roku w 10 parkach narodowych, wzięło udział łącznie ponad 1100 uczniów. W przekazywaniu wiedzy przyrodniczej Fundacja korzysta z zasobów Parków Narodowych oraz ich doświadczenia i metod badawczych. 
 
Ciągle pokutuje dość powszechne przekonanie, że dzieci i młodzież ze wsi mają częstszy i łatwiejszy kontakt z przyrodą – mówi Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – Nic bardziej mylnego. Na przykład na tak zwane „zielone szkoły” młodzi mieszkańcy wsi nie wyjeżdżają prawie wcale. Zresztą przeciętnie wycieczka szkolna w przypadku uczniów z małych miejscowości trwa jeden dzień. Podobnie rzecz ma się ze znajomością Parków Narodowych, które choć czasami są tuż za progiem, nie są znane. Potwierdziły to zresztą nasze doświadczenia już w ramach „Misji Przyroda” większość uczniów była w Parku Narodowym po raz pierwszy. Dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować ten projekt: aby wzbudzić u młodych mieszkańców wsi poczucie dumy z otaczającej ich przyrody, rozbudzić zainteresowanie nią i dać możliwość poznać jej piękno i złożoność. Chcieliśmy też dać im możliwość wyjazdu na ciekawe, dobrze przygotowane i zorganizowane zajęcia. I chyba nam się udało.

 

Inne

Ciekawe artykuły