REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Katyński w Zgierzu

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto państwowe, obchodzone każdego roku 13 kwietnia. Uchwalone zostało 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

W dokumencie napisano: „W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”. Zbrodnia katyńska od samego początku była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Sowieckiego. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy podali informację o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Rząd sowiecki natychmiast rozpoczął kampanię propagandową mająca na celu przerzucenie winy za tę zbrodnię na Niemców. Władze ZSRR dopiero 13 kwietnia 1990 r.  ujawniły część dokumentów w tej sprawie.

Wśród zamordowanych w Katyniu znaleźli się mieszkańcy Zgierza, urodzeni w Zgierzu i ci, których wojna zastała w Zgierzu. Tablica z nazwiskami Zgierzan – Katyńczyków znajduje się na Placu Stu Straconych.

Dla uczczenia pamięci zgierzan – katyńczyków oraz wszystkich pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni oraz dla upamiętnienia Ofiar katastrofy smoleńskiej, 12 kwietnia 2015 w Zgierzu odbędą się obchody Dnia Katyńskiego.

W programie uroczystości:

* godz. 11:30  – msza św. w intencji Zgierzan – Katyńczyków (oprawa muzyczna liturgii w wykonaniu uczniów i absolwentów
Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia TPZ)
Kościół Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu

* godz. 12:45 – złożenie  kwiatów pod tablicą upamiętniającą Zgierzan – Katyńczyków
   Plac Stu Straconych

 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak wygląda proces mycia elewacji?

Czysta i schludna elewacja to wizytówka każdego budynku. Nie tylko podnosi estetykę, ale przede wszystkim chroni konstrukcję przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz,