REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Dziennikarze odwiedzili Komisariat Policji Autostradowej

Choć Komisariat Policji Autostradowej w podstrykowskim Sosnowcu działa już od lipca, o czym przekonać mógł się przedstawiciel naszej redakcji już na początku sierpnia, to oficjalne zaprezentowano go wszystkim dziennikarzom 10 listopada. 

Listopadową uroczystość połączono z wyjazdowym posiedzeniem Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego w Łodzi. Obecna była przedstawicielka Prezydium Rady Dorota Ryl – wicemarszałek województwa łódzkiego oraz Tomasz Kacprzak -sekretarz Rady. Głos zabrała także Iwona Zatorska-Sytyk p.o. Dyrektora Oddziału GDDKiA w Łodzi. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: nadbryg. Andrzej Witkowski, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi oraz przedstawiciele Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w osobach podinsp. Leszka Jankowskiego oraz nadkom. Jarosława Mazek. Gości oraz członków Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przywitał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Zdzisław Stopczyk.
 
W lipcu 2011 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi, przekazała do użytkowania dla potrzeb Komisariatu Policji Autostradowej nowy obiekt w miejscowości Sosnowiec koło Strykowa. Ze względu na konieczność nieprzerwanego funkcjonowania jednostki, przeprowadzka do nowego obiektu odbywała się etapami i była rozłożona w czasie.
 
Komisariat Autostradowy Policji  utworzony został 16 czerwca 2006 r. Jest to, jak do tej pory, jedyny  komisariat specjalistyczny w województwie łódzkim. Termin ten nie był przypadkowy gdyż zbiegł się z oddaniem do użytkowania „łódzkiego” odcinka autostrady A-2.
Tymczasowa siedziba Komisariatu Autostradowego Policji znajdowała się w Parzęczewie. Mimo usytuowania w sąsiedztwie autostrady, nie było tam jednak bezpośredniego dojazdu. Oprócz KAP-u w budynku znajdował się także Posterunek Policji podlegający pod Komisariat w Ozorkowie.
W przeciągu trzech lat funkcjonowania tego specjalistycznego komisariatu, zwiększony został stan etatowy. Zdecydowanie polepszyła się mobilność jednostki poprzez doposażenie w pojazdy, w tym m.in. jeden nieoznakowany radiowóz wyposażony w videorejestrator oraz dwa motocykle.
Oficjalnie Komisariat Autostradowy jako jednostka z siedzibą w Sosnowcu rozpoczęła swoje funkcjonowanie 1 sierpnia tego roku. Obecnie komisariat umiejscowiony jest w delcie dwóch dróg krajowych: K-14 i K-71. W odległości około 2 kilometrów w kierunku wschodnim budowany jest jeden z największych węzłów komunikacyjnych na którym skrzyżują się autostrady A-1 i A-2.|
 
Rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych nakłada na Policję szereg zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku na tego typu arteriach. Trasy te będą przenosiły główny ciężar ruchu międzynarodowego w relacjach północ-południe, wschód-zachód. Jednocześnie drogi te będą stanowiły obwodnice miast w szczególności miasta Łodzi. Według prognoz w roku 2014 łączna długość autostrad i dróg ekspresowych w województwie łódzkim wyniesie ok. 500 km.
 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a