REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Miasta Zgierza

20 września 2014 r. odbyła się XXII edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku pod hasłem Dziedzictwo – źródło tożsamości spotkaliśmy się w Muzeum w sobotni wieczór na wernisażu ukraińskiego artysty Romana Opalińskiego oraz koncercie zespołu „Królestwo Beskidu”. 
 
Roman Opaliński urodził się w Gródku, niedaleko Lwowa. Ukończył studia na Wydziale Szkła Artystycznego, Lwowskiego Instytutu Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Sztuki). Tworzy prace w technice grafiki oraz kowalstwa artystycznego. Jest uczestnikiem wielu ukraińskich i międzynarodowych wystaw wśród których wymienić warto „Jesienne salony" i „Sztuka Wolnego Świata" we Lwowie, „Sztuka – Ambasadorem Wolności i Demokracji" w Kijowie, „Most zamiast Murów" Północna Francja, międzynarodowe plenery w Polsce, wystawy zbiorowe w Niemczech, Holandii, Francji i Słowacji. Od 2003 roku jest corocznym uczestnikiem Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w Myślenicach, czynnie włączając się w działania projektu „Most Zamiast Murów – Artystyczne Przełamywanie Barier". W ciągu lat 2010-2014 jego prace były prezentowane w wielu miastach: Lwów, Kraków, Bełchatów, Banska Bystrica (Słowacja), Kijów, Warszawa i Bazylea. 
 
„Królestwo Beskidu” to zespół założony przez Katarzyna Gacek-Dudę – flecistkę, skrzypaczkę etniczną, multiinstrumentalistkę, grającą na różnych instrumentach ludowych, kompozytora, aranżera i autorkę tekstów. Propagatorka flecistyki etnicznej beskidzkiej oraz flecistki etnicznej całego świata. Laureatka konkursów muzycznych w kategorii muzyki klasycznej oraz etnicznej.
 
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny. 
Temat "Dziedzictwo – źródło tożsamości" ma charakter niezwykle uniwersalny, dzięki czemu może być interpretowany i powiązany z wieloma aspektami, które czerpią z naszej wspólnej przeszłości, związku z historią, językiem i tradycją.
 
Europejskie Dni Dziedzictwa są inicjatywą społeczną i edukacyjną, zapoczątkowaną decyzją Rady Europy w 1991 roku. Polska jest stałym i aktywnym uczestnikiem od roku 1993. Wszelkie działania w kraju koordynowane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. 
 

Inne

Ciekawe artykuły