REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze unijne jako źródło finansowania działalności przedsiębiorstw w powiecie zgierskim i ich wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy regionu

Założenie i prowadzenie własnej firmy nie jest najłatwiejszym zadaniem. Najczęstszą przeszkodą, która powstrzymuje przedsiębiorców są pieniądze. Niestety, bez funduszy ciężko jest rozkręcić biznes. Unia Europejska stworzyła mechanizmy finansowe, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności firm. Fundusze unijne odpowiadają na realne potrzeby przedsiębiorców, są to usługi doradcze, działania związane z internacjonalizacją, ale też promocja regionu oraz firm na rynkach zagranicznych. Bez wsparcia unijnego nie udałoby się zrealizować wielu projektów, bo firmom trudno jest zgromadzić własne środki. Każde przedsiębiorstwo może liczyć na wsparcie w rozwoju swojego biznesu. Trzeba mieć tylko pomysł, motywację i dobry projekt. Tak jak GLASS Sp. z o. o. z powiatu zgierskiego.

Innowacyjne szkło

Standardowe szkło jest delikatne i kruche, a przy rozbiciu rozpada się na ostre kawałki, które mogą spowodować poważne obrażenia. Główną zaletą szkła laminowanego jest jego zwiększona wytrzymałość i odporność na uderzenia. Tafle szkła są połączone foliami, które absorbują energię uderzenia i zwiększają trwałość szkła warstwowego. Stosuje się je w szybach samochodowych, panelach i zadaszeniach. Szkło laminowane może być też tak zaprojektowane, aby zatrzymać strzał z broni palnej i wytrzymać podmuch powstały w wyniku eksplozji bomby. Firma Glass postanowiła rozpocząć badania nad opracowaniem innowacyjnej technologii laminowania autoklawowego szkła płaskiego i giętego o zwiększonej funkcjonalności.

Droga do realizacji projektu

Zgierski przedsiębiorca zrealizował projekt polegający na inwestycji w infrastrukturę do prowadzenia badań. Była to budowa hali do prowadzenia badań wraz z pomieszczeniami biurowo-socjalnymi, zakup podstawowych maszyn do realizacji badań: linii do prelaminacji szkła i autoklawu do laminacji szkła. Dzięki realizacji projektu Spółka posiada odpowiednie zaplecze do opracowania technologii laminowania szkła płaskiego i giętego o zwiększonej funkcjonalności w systemie autoklawowym. Nowe odkrycia umożliwiły połączenie zalet obydwu technologii laminowania: autoklawowej i bezautoklawowej. Innowacyjne technologie opracowane w ramach projektu pozwoliły na badania i opracowanie innowacyjnych produktów szkła laminowanego różnego typu. Są to panele szkła bezpiecznego, lżejsze i cieńsze o 20% od istniejących na rynku, panele szkła bezpiecznego, wzmocnione i nieprodukowane dotychczas w Polsce, panele szkła bezpiecznego i antyhuraganowego, z użyciem materiałów tańszych o 35% od obecnie używanych, panele szkła kuloodpornego, lżejsze i cieńsze o 8% niż dotychczasowo produkowane, panele szkła architektonicznego z zastosowaniem wewnętrznych elementów metalowych, panele szkła laminowanego multifunkcyjnego inteligentnego.

Dotacje z UE

Nasze najbliższe otoczenie zmienia się na dobre dzięki funduszom unijnym. Dzięki dotacjom przedsiębiorcy mają szanse na opracowanie nowych produktów i chętniej rozwijają swoją działalność. Całość projektu pn. „Inwestycje w badania nad opracowaniem innowacyjnej technologii laminowania autoklawowego szkła płaskiego i giętego o zwiększonej funkcjonalności” została zrealizowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość projektu to 11 853 264,00 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 5 300 240,00 zł.

Inne

Ciekawe artykuły