REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Handlowali bronią, narkotykami i lewym alkoholem

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego KGP wraz z prokuratorami Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi, prowadząc śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym w dniach 23, 26 i 27 września 2011 r. dokonali zatrzymania 17 osób. Łącznie w tej sprawie już 52 podejrzanych usłyszało zarzuty dotyczące m. in. handlu bronią, narkotykami a także napadów. 30 osób tymczasowo aresztowano. Sprawa nadal pozostaje rozwojowa.

 
Jak wynika z dotychczas zebranego materiału dowodowego grupa działała od 2000 r. na terenie całego kraju. Wszczęcie śledztwa poprzedziły kilkumiesięczne działania operacyjne, prowadzone przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego.
 
W efekcie weryfikacji dotychczas zdobytych informacji m. in. w maju 2011 roku odzyskano obraz Witkacego zatytułowany „Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów” o wartości minimum 450 tyś złotych skradziony w 2005 roku w Podkowie Leśnej. Paser został zatrzymany i tymczasowo aresztowany, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.
 
Do chwili obecnej policjanci w ramach tego wielowątkowego śledztwa zatrzymali łącznie 52 osoby. Ostatnie działania miały miejsce w dniach 23 – 27 września 2011 r. na terenie Łodzi, Opola, powiatu pabianickiego, piotrkowskiego i zgierskiego. W ręce śledczych z Centralnego Biura Śledczego wspartych przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, z jednostek terenowych oraz samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego wpadło 17 osób, w tym dwie kobiety w wieku 41 i 51 lat oraz 15 mężczyzn w wieku od 29 do 59 lat. 14 z nich odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani usłyszeli zarzuty produkcji i handlu narkotykami, handlu i nielegalnego posiadania broni palnej takiej jak pistolety czy tzw. strzelające długopisy oraz rozbojów z użyciem niebezpiecznych narzędzi, w tym napadu z 2000 r. na jubilera w woj. zachodniopomorskim.

Szacuje się, że w okresie swojej wieloletniej działalności mogli wprowadzić na rynek nawet kilkaset kilogramów narkotyków. Wstępnie na poczet grożących kar zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trwają czynności zmierzające do zajęcia nieruchomości o wartości kilku milionów złotych. Większość zatrzymanych była już wcześniej notowana za konflikty z prawem.

 
Podczas porannych działań 26 września na terenie powiatu pabianickiego m. in. wpadł 59-latek, przeciwko któremu zebrano już wcześniej materiał dowodowy wystarczający do przedstawienia zarzutów handlu bronią i narkotykami, a także 30-latek, który przyjechał na teren jego posesji w czasie policyjnej akcji. Szybko okazało się, że mieszkaniec Konstantynowa nie był przypadkowym gościem. W jego BMW funkcjonariusze zabezpieczyli kilka dilerek z amfetaminą i marihuaną. Mężczyzna zapewniał, że to na jego własne potrzeby, które ma najwyraźniej spore, gdyż podczas przeszukania jego mieszkania policjanci ujawnili jeszcze pół kilograma narkotyków, w tym amfetaminę, meta amfetaminę i kokainę. Dodatkowo wagę do dzielenia środków odurzających oraz 9000 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.
 
Idąc dalej za ciosem funkcjonariusze dotarli także do jego garażu, w którym zabezpieczyli tonę i 200 kilogramów krajanki tytoniowej.  Nielegalnym źródłem finansowania innego zatrzymanego mieszkańca tej miejscowości był lewy alkohol. W pomieszczeniach gospodarczych u 46-latka zabezpieczono około 230 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy. W dniu 27 września 2011 roku zatrzymano również 29-letniego pseudokibica klubu sportowego ŁKS, który zajmował się m. in. handlem narkotykami i brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas przeszukania funkcjonariusze ujawnili u niego środki odurzające w postaci marihuany i kastet. Wobec niego Prokuratura Apelacyjna w Łodzi zwróciła się do Sądu Rejonowego o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Do chwili obecnej spośród zatrzymanych sąd tymczasowo aresztował 12 osób, wobec 2 osób zastosowano dozory policji, zakazy opuszczania kraju, a wobec jednego z podejrzanych poręczenie majątkowe.
 
Sprawa jest rozwojowa. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a