Jednym z podstawowych obowiązków organizatora każdej imprezy masowej jest zapewnienie uczestnikom wydarzenia dostępu do WC oraz urządzeń sanitarnych. Rozwiązaniem, które od lat sprawdza się przy tego rodzaju eventach, są mobilne toalety, nazywane potocznie toi-toiami. Jak dopasować liczbę kabin do przewidywanej liczby osób biorących udział w imprezie, by uniknąć długich kolejek i stworzyć wydajne, sprawnie funkcjonujące zaplecze higieniczne?
Zaplecze sanitarne imprezy masowej – co mówi prawo?
Obowiązujące przepisy, w tym Ustawa o organizacji imprez masowych zobowiązują organizatora do zapewnienia wszelkich niezbędnych obiektów oraz urządzeń pozwalających na bezpieczne i higieniczne korzystanie z instalacji sanitarnych na terenie imprezy. Obiekty te określa się zapleczem sanitarnym. Co istotne, organizacja tak dużego wydarzenia wymaga uzyskania pozytywnej opinii Państwowego Inspektora Sanitarnego. Aby ją otrzymać, konieczne jest m.in. zapewnienie odpowiedniej liczby toalet ze swobodnym dostępem. Ważne jest również to, że same urządzenia muszą znajdować się w nienagannym stanie technicznym.
Wynajem toalet przenośnych i jego najważniejsze zalety
Przepisy nie definiują sposobu, w jaki organizator ma przygotować zaplecze sanitarne, choć za najskuteczniejsze rozwiązanie w tym zakresie od lat uchodzą toi-toie. Organizatorom, których interesuje
wynajem toalet przenośnych Warszawa, podobnie jak inne duże miasta w Polsce, zapewnia szeroki wybór kabin wraz z montażem i serwisem. Na tym jednak nie kończą się zalety korzystania z mobilnych WC w trakcie koncertów, festiwali czy imprez sportowych. Inne korzyści, jakie zapewnia wynajem przenośnych sanitariatów, to m.in.:
– pełne wsparcie ze strony dostawcy;
– możliwość zamówienia kabin WC online lub telefonicznie;
– atrakcyjne ceny wynajmu;
– możliwość ustawienia toalety przenośnej w dowolnym miejscu na terenie imprezy masowej;
– brak konieczności podłączania ich do kanalizacji.
Ile toalet na imprezę masową?
Jeśli w wydarzeniu ma brać mniej niż 1000 osób, liczbę uczestniczących należy podzielić przez 250. W takim przypadku wystarczą 4 toalety na cały teren eventu. W przypadku gdy w imprezie uczestniczyć ma do 10 000 osób, liczbę dzielimy przez 250 (40) i 750 (13), a następnie sumujemy wyniki, co daje nam 53 kabiny. W przypadku koncertów czy festiwali na 10 000 uczestników i więcej, liczbę dzielimy kolejno przez 250, 750 oraz 1000, ponownie dodając do siebie ilorazy. Przykładowo, jeśli planujemy, że w naszym wydarzeniu udział weźmie 15 000 osób, wyliczenie przedstawia się następująco:
(15 000 : 250) + (15 000 : 750) + (15 000 : 1000) = 60 + 20 + 15 = 95.
Wynajem toalet mobilnych – o czym jeszcze pamiętać?
W przypadku wydarzeń kilkudniowych uczestnikom należy zapewnić dostęp do pryszniców i bieżącej wody. Jeśli stawiamy na
wynajem toalet przenośnych Szczecin, ale również Poznań czy Gdańsk to miasta, w których łatwo i bez zbędnych formalności wynająć możemy kompleksowo wyposażone zaplecza sanitarne. Obejmują one nie tylko kabiny WC, ale także prysznice, umywalki oraz urządzenia dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.