REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Iluzjonista, mentalista czy prestidigitator? O ekspertach w sztuce iluzji (artykuł sponsorowany)

Uwielbiamy oglądać ich niesamowite występy. Pozwalają nam na oderwanie się od rzeczywistości i zapomnienie o naszych problemach, na wejście w świat marzeń, gdzie prawa fizyki nie mają wstępu. Eksperci w sztuce iluzji, czyli iluzjoniści od wieków zajmują się zachwycaniem swojej publiczności.

Iluzjonista jest głównym określeniem na wszystkie osoby, które specjalizują się w sztuce iluzji. Najczęściej wtedy, gdy słyszmy o iluzjoniście, kojarzymy osobę wyposażoną w czarny cylinder, magiczną pałeczkę oraz innego rodzaju akcesoria. Jednak nowoczesny iluzjonista bardzo różni się od tego właśnie wyobrażenia.

Wszystkich iluzjonistów możemy podzielić na trzy grupy: właściwych iluzjonistów, mentalistów oraz prestidigitatorów.

Iluzjonista

Iluzjonistą jest artysta estradowy, który specjalizuje się przede wszystkim w prezentacjach iluzjonistycznych. Stosuje on różnego rodzaju rekwizyty, których celem jest spowodowanie tak zwanego zakłócenia u widzów podczas ich logicznego rozumowania, wobec tego są zaskoczeni tym, jak wyglądają te wyjątkowe sztuczki iluzjonistyczne. W mniejszym iluzjoniści wykorzystują sztuczki optyczne.

Aktualnie bardzo popularne są efektowne iluzje sceniczne. W Polsce zajmuje się nimi między innymi Marcin Muszyński, który znany jest przede wszystkim z programu telewizyjnego „Mam Talent”. Jego niesamowite sztuczki podziwiała z zapartym tchem cała Polska. Pokazy można znaleźć na stronie internetowej: http://marcinmuszynski.com/, gdzie także możemy zobaczyć aktualne informacje dotyczące jego aktualnych terminów występów.

Mentalista

Jest specjalistą, który zajmuje się prezentowaniem efektów trikowych tworzonych w wyniku rozumowania. Skupia się na odczytywaniu ludzkich zmysłów bez żadnych widocznych oznak zewnętrznych. Na ogół nie wykorzystuje w tym celu trików iluzjonistycznych, ale przeprowadza eksperymenty, niemniej jednak może też stosować tego rodzaju triki, lecz nie prezentuje ich w sposób jawny.

W trakcie swoich pokazów mentaliści nie wykorzystują żadnych typowych rekwizytów iluzjonistycznych, ale bazują na aktorstwie. Mentalizm, czyli iluzja mentalna może być przedstawiana w praktycznie każdych warunkach, na przykład na scenie czy na ulicy i polega główne na odgadywaniu myśli widzów czy innych czynników, których iluzjonista nie może znać. Do najwybitniejszych mentalistów należą przede wszystkim Derren Brown, Criss Angel, Banachek, Uri Geller czy Keith Barry.

Prestidigitator

Prestidigitator to określenie wywodzące się z języka francuskiego prestidigitateur, gdzie preste oznacza szybki, natomiast doigt to palec. Prestidigitator jest artystą estradowym, który bazuje przede wszystkim na zręczności swoich rąk oraz na umiejętnościach aktorskich. Dzięki temu jest w stanie tworzyć różnorodne efekty iluzjonistyczne, które z pozoru wyglądają na sprzeczne z prawami fizyki.

Poprzez zastosowanie odpowiednich manipulacji powoduje on zakłócenie logiki w toku rozumowania publiczności, dlatego po zaprezentowaniu triku czują się oni zaskoczeni jego efektem. Publiczności nie są prezentowane złudzenia optyczne.

Warto wybrać się na pokaz iluzjonistyczny!

Oczywiście, aby zachwycić widzów wyjątkowymi pokazami iluzjonistycznymi konieczne jest posiadanie bardzo rozbudowanej, szerokiej wiedzy oraz umiejętności, a także doświadczenia. Tylko wtedy są w stanie tak zaczarować swoją publiczność, aby show wyglądał spektakularnie.

Pokazy iluzji nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla dzieci, ale również dorośli mogą się na nich wspaniale bawić. Wtedy najlepszym wyborem będzie zachwycający pokaz iluzjonistyczny na scenie. Sprawdź już teraz dostępne terminy show polskich iluzjonistów i zakup bilety. To będzie wspaniały wieczór!

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a