REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

IX Zgierski Kaziuk – 1 i 2.03.2013

Na IX Zgierskiego Kaziuka (1-2 marca 2013 r.) serdecznie zaprasza mieszkańców Zgierza i regionu, Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek.

 
Program Zgierskiego Kaziuka
 
1 marca 2013 roku (piątek)
  • godz. 17:00 – Warsztaty kulinarne kuchni kresowej – kuchnia karaimska – prezentacja z degustacją
  • Zespół Szkół Nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu (ul. Długa 89/91) 
 
2 marca 2013 roku (sobota)
 
  • godz. 9:30 – Przemarsz orszaku z symbolem św. Kazimierza, który poprowadzi Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Władzami Miasta Zgierza
     
  • godz. 10:00-14:00 – "Jarmark Kaziukowy" – prezentacja i sprzedaż wyrobów, produktów kresowych i rękodzieła ludowego z Wileńszczyzny i regionu łódzkiego
    pl. Jana Pawła II (przed Urzędem Miasta Zgierza)
     
  • godz. 17:00 –  Koncert Kaziukowy
    – zespół z Wilna "StaraNova WNO"
    – zgierzanka Zuza Nagiel z zespołem
    – Natalia Kowalska (akordeon)
    Kolegium Nauczycielskie w Zgierzu (ul. 3. Maja 46)
 
Zgierski Kaziuk to także przedsięwzięcie, które jako pierwsze rozpoczyna cykl imprez plenerowych w naszym mieście.
 
Jednym z charakterystycznych elementów imprezy jest Jarmark Kaziukowy. Podczas Jarmarku tradycyjnie można będzie zakupić wyroby wileńskie: palmy wielkanocne, chleb, miód, serca piernikowe, wyroby z drewna oraz wyroby (produkty) regionalne oraz rękodzieło i produkty z gmin województwa łódzkiego: wędliny, ciasta, pierogi, soki. Jarmarkowi towarzyszą występy polskich zespołów folklorystycznych z Wileńszczyzny.
 
Drugim stałym punktem imprezy jest Koncert Kaziukowy, podczas którego występują zespoły folklorystyczne w Wileńszczyzny i regionu łódzkiego, prezentując dla mieszkańców regionu łódzkiego polski folklor Ziemi Wileńskiej i regionu łódzkiego.
 
Kaziuki, a szczególnie Jarmark Kaziukowy to wydarzenie artystyczne służące przede wszystkim prezentacji polskich zespołów regionalnych z Wileńszczyzny, produktów kresowych i przy okazji naszych regionalnych. Kaziuk to impreza będąca kontynuacją przedsięwzięcia organizowanego w Wilnie. Jest jednocześnie formą przybliżenia mieszkańcom naszego regionu bogatego folkloru Ziemi Wileńskiej, tradycji, wydarzeń historycznych oraz twórców i popularyzatorów kultury ludowej również z terenu regionu łódzkiego i nawet innych miast spoza województwa. 
 
Celem organizatorów jest, aby wykorzystując te spotkania przybliżyć tradycję Kresów, tym bardziej, że w regionie łódzkim dużą liczbę mieszkańców stanowią Kresowianie, co związane jest z historią. Po wojnie Polacy zamieszkujący Kresy przesiedleni zostali do Łodzi i okolicznych miast. 
 
Kaziuk odbywa się na pamiątkę kanonizacji św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski i Litwy. W tradycji stanowił element przygotowania do Wielkanocy. W tym dniu sprzedaje się specjalnie przygotowane na Niedzielę Palmową kolorowe palmy. 
 
Kaziuk obchodzony jest od trzech wieków i traktowany jako zwiastun wczesnej wiosny. W samym Wilnie Kaziuk rozpoczyna się 4 marca i trwa nawet dwa tygodnie. W tym dniu najważniejsza jest sprzedaż specjalnie przygotowanych na Niedzielę Palmową kolorowych palemek, pierników, obwarzanek i miodów pitnych. Ale na tradycyjnym Jarmarku Kaziukowym można było kiedyś kupić wszystko, bo nawet konie.

Inne

Ciekawe artykuły

Trendy w projektowaniu wnętrz na 2025 rok

Od dłuższego czasu w projektowaniu wnętrz utrzymuje się wiele trendów, takich jak zamiłowanie do minimalizmu, jasnych kolorów czy naturalności. Zdarzają się jednak też takie, które