REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jak sprawdzić czy z akumulatorem jest wszystko w porządku? (artykuł sponsorowany)

Zdecydowana większość kierowców regularnie wymienia akumulator. Powinno się to robić co parę lat. Jednak zanim to zrobimy, warto sprawdzić, czy faktycznie zachodzi taka potrzeba. Rozruch samochodu w bardzo dużej mierze jest zależny od stanu naszego akumulatora. W jaki sposób ocenić, czy trzeba wymienić akumulator? Poniżej kilka praktycznych rad, które pomogą Ci pozbyć się wszystkich wątpliwości. Zachęcam do czytania.


Sprawdź stan akumulatora
 
Wielu kierowców w ogóle nie sprawdza stanu akumulatora. Liczą na poradę mechanika, w czasie najbliższej okresowej kontroli. Jednak w bardzo wielu przypadkach możemy sami skutecznie sprawdzić akumulator. Kiedy uznamy, że niestety akumulator jest odpowiedni do wymiany, to trzeba pamiętać o kilku istotnych parametrach, gdy już zdecydujemy się na zakup kolejnego urządzenia. Pozwolą one wybrać właściwy akumulator.
 
W jaki sposób samodzielnie ocenić stan akumulatora?
 
Istnieje kilka sposobów na samodzielne sprawdzenie kondycji akumulatora. Trzeba pamiętać o tym, aby robić to systematycznie. Tylko wtedy zaoszczędzimy sobie zbędnej oraz przedwczesnej wymiany akumulatora. Bardzo istotne jest, aby w odniesieniu do akumulatorów obsługowych raz na rok sprawdzać stan elektrolitu. Natomiast jeśli chodzi o akumulatory bezobsługowe, to nie jest wymagane uzupełnianie elektrolitu. W takich typach akumulatorów poziom naładowania jest wskazywany przez wziernik. Jednak poziom elektrolitu w zasobnikach obsługowych trzeba systematycznie sprawdzać, bo jeżeli jest zbyt niski, to może to skutkować odsłonięciem płyt czynnych, co może spowodować ich zniszczenie. W celu uzupełnienia poziomu elektrolitu, trzeba wykorzystać wodę zdemineralizowaną albo destylowaną. 
 
Stan naładowania akumulatora
 
Trzeba również sprawdzać stan naładowania akumulatora. Trzeba to zrobić przez pomiar gęstości elektrolitu z użyciem areometru. Najlepsza gęstość wynosi 1,28 g/cm3. Wtedy akumulator jest w pełni naładowany. Gdy gęstość znajdzie się na poziomie mniejszym niż 1,25 g/cm3, to konieczne jest naładowanie akumulatora. Gdy natomiast nie mamy dostępu do cel z elektrolitem, to naszym zadaniem jest pomiar napięcia spoczynkowego. Najlepiej, gdy zmierzymy je po nocnym postoju, gdy kluczyki są wyjęte ze stacyjki. Wtedy takie napięcie spoczynkowe powinno wynosić 12,4 V. Gdy napięcie jest niższe, to akumulator jest niedoładowany. Gdy włączymy silnik, to możemy również określić napięcie ładowania. Powinno się ono mieścić w granicach 13,8-14,8 V. Gdy jest niższe lub wyższe, to może to wskazywać na uszkodzenie obwodu ładowania. Można również zmierzyć napięcie w czasie zimnego rozruchu. 
 
Sklep specnarzedzia.pl oferuje także urządzenia rozruchu – https://specnarzedzia.pl/120583-urzadzenia-rozruchowe-boostery-rozruch-samochodu. Sprawdź!
 
Tester akumulatorów
 
Do sprawdzenia stanu akumulatora przydadzą się również testery akumulatorów. Dzięki nim można łatwo, szybko i wygodnie ocenić stan naszej baterii samochodowej. Jeżeli urządzenie posiada złącze USB, to od razu można wydrukować wynik mówiący o stanie akumulatora. Za pomocą takiego testera można sprawdzić wszystkie akumulatory rozrusznikowe ołowiowe-kwasowe, w tym też akumulatory wykonane w technologii EFB, AGM i żelowe.

Inne

Ciekawe artykuły