REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto zrobić wszystko aby maksymalnie zabezpieczyć swój samochód. Często jest on kupowany kosztem wielu wyrzeczeń i poświęceń, dlatego też jego utrata bywa bardzo bolesna i przykra dla właściciela. Warto wdrożyć w życie porady utrudniające kradzież pojazdu, czy włamanie do niego – radzi łódzka policja po ostatniej serii kradzieży aut w woj. łódzkiej, której sprawcy zostali zatrzymani pod koniec maja.

Ważnym aspektem są zabezpieczenia techniczne: samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który m.in. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi. Jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy – dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych.

Istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej, i nie kupowanie części z podejrzanego źródła, naprawy powinny być dokonywane w sprawdzonych i zaufanych warsztatach.

Parkując samochód nawet na krótką chwilę należy sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta, włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia. Bagaże takie jak torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei. Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika dopiero w miejscu zaparkowania. Jeżeli w samochodzie zainstalowany jest radioodtwarzacz z panelem, to panel ten zabieramy ze sobą, a nie chowamy do schowka czy pod fotel.

Odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do wewnętrznych kieszeni ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (nie w pobliżu drzwi). Nigdy też nie pozostawiamy dokumentów samochodu w jego wnętrzu, wjeżdżając na teren posesji czy do garażu nie pozostawiajmy nawet na chwilę samochodu z kluczykami w stacyjce. Pamiętajmy, że możemy być obserwowani przez złodziei.

Podróżując samochodem przede wszystkim nie powinniśmy: pozostawiać torebek, neseserów, plecaków i innych rzeczy wartościowych na fotelu pasażera czy kanapie z tyłu, zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju, zatrzymywać się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu, pozostawiać auta na postoju bez nadzoru szczególnie, gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby. Należy dokładnie rozważyć wszelkie próby zatrzymania pojazdu przez innych użytkowników drogi. Może to być próba napadu.

Inne

Ciekawe artykuły