REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jest szansa na ratunek chłopca ze Zgierza REPORTAŻ TV

11-letni Mariusz Stępniak ze Zgierza przebywa obecnie w niemieckiej klinice w Giessen. Czeka tu na transplantację serca. Wcześniej nie dawano mu szans na przeżycie.  Zobacz film-reportaż przygotowany przez Łukasza Sobieralskiego. 
 
Kłopoty chłopca zaczęły się kiedy mając zaledwie 16 m-cy zachorował na zapalenie płuc. Przy okazji wykryto u niego dwie poważne choroby –  mukowiscydozę oraz kardiomiopatię rozszerzeniową. Jedynym ratunkiem miał być przeszczep serca w Polsce. Dodatkowym problemem stał się gronkowiec wykryty w płucach. Z takim skomplikowanym przypadkiem lekarze w Polsce nie mieli jeszcze do czynienia. Dlatego rodzice Mariusza zdecydowali się szukać pomocy dalej.
 
Po konsultacjach medycznych w Wiedniu austriaccy lekarze wskazali na klinikę Giessen w Niemczech. Tam w kwietniu 2009 r. chłopiec przeszedł 6-godzinny zabieg ratujący życie. Umieszczono mu dwukomorowy rozrusznik serca z defibrylatorem oraz założono opaskę na tętnicę płucną – leżał po nim podłączony do 12 kroplówek, z otwartą raną na klatce piersiowej. Bez wątpienia operacja uratowała Mariuszowi kilkakrotnie życie.
 
 
 Przed początkiem lata Mariusz z mamą Edytą wyruszyli do Giessen. Chłopiec został zakwalifikowany do przeszczepu i znajduje się na priorytetowej europejskiej liście. Niemieccy specjaliści zgodzili się przeprowadzić operację zanim pełna kwota zostanie uzbierana. W pomoc dla chłopca zaangażowały się m.in. niemieckie i polskie fundacje oraz media. 
 
Każdy może pomóc: wpłacając pieniądze na konto Fundacji Gajusz:
Getin Bank 57 1560 0013 2026 0000 8891 1025 
z dopiskiem "dla Mariusza" 
Fundacja Gajusz 
90-406 Łódź
Ul. Piotrkowska 17 

Numer konta w systemie IBAN:
PL 57 1560 0013 2026 0000 8891 1025
Kod SWIFT-BIC banku: GBGCPLPK
 
więcej informacji o Mariuszu i mukowiscydozie odnajdziesz tu: www.mariuszstepniak.pl
 

Inne

Ciekawe artykuły