REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jubileuszowa „Albertiana”

Pod koniec stycznia na scenie w Gimnazjum nr 3 w Zgierzu swoje umiejętności wokalne i aktorskie zaprezentowali podopieczni warsztatów terapii zajęciowej i licznych stowarzyszeń. Wszystko to w ramach regionalnych eliminacji do czternastej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2014”. Tegoroczna edycja była tym bardziej szczególna, ponieważ odbyła się po raz dziesiąty w stolicy naszego powiatu.
 
W zgierskich eliminacjach wystąpili artyści-amatorzy z trzech województw: łódzkiego, podlaskiego oraz mazowieckiego. W konkursie wzięło udział pięć zespołów i dwóch solistów. – Dla wszystkich biorących udział w festiwalu jest to spełnienie marzeń oraz ogromna satysfakcja, że mogą zaprezentować swoje umiejętności – mówi Jan Bujnowicz, koordynator festiwalu – Wychodząc na scenę chcą pokazać, że są potrzebni.
 
Jury przy ocenianiu występów brało pod uwagę m.in. wrażenia artystyczne, dostosowanie programu do osób biorących udział w spektaklu, wkład pracy terapeuty w przygotowanie uczestników oraz ostateczny zewnętrzny efekt terapeutyczny. Od solistów wymagano przede wszystkim melodyjności i znajomości tekstu.
 
Tegorocznymi zwycięzcami „Albertiany”, wśród grup teatralnych, zostali „Optymiści” ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU w Pabianicach, którzy zaprezentowali przedstawienie „Opowieść o szczęściu”. Artyści w swoim występie dają do zrozumienia, że przyjaźń jest wartością bezcenną i bez niej czujemy się samotni i niepotrzebni. Drugie miejsce zajął teatr „Wielkie Jajo” ze Stowarzyszenia K40 w Komorowie z przedstawieniem „Magiczne Drzewo”. Trzeci był zespół z Fundacji Pomocy Dom w Warszawie, który zaprezentował współczesną wersję „Czerwonego Kapturka”. Wśród solistów najlepsza okazała się Karolina Przybysz z WTZ-u przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Ozorkowie, która swoim wykonaniem utworu „Sianko na stół”, zdobyła największe uznanie jury. Laureaci etapu regionalnego wystąpią podczas gali finałowej, która odbędzie się 10 marca w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
 

Trzeba docenić zaangażowanie wszystkich, którzy podejmują wysiłek, żeby przygotować festiwal – mówił w trakcie imprezy reprezentujący powiatowy samorząd – sponsora „Albertiany”, Wojciech Budziarski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego. – Podziękowania należą się także artystom, którzy z dużym zaangażowaniem przygotowują się do tego wydarzenia. 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Jakie są rodzaje noży masarskich?

Noże są niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni. Aby obróbka żywności, zwłaszcza mięsa mogła być wykonywana w sposób komfortowy i bezpieczny, powinniśmy posiadać najwyższej jakości sprzęt.