REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jubileuszowy X Zgierski Kaziuk – 28.02-02.03.2014

W Zgierzu już po raz dziesiąty, na wzór słynnych "Wileńskich Kaziuków", zorganizowany zostanie "Zgierski Kaziuk". Impreza odbędzie się w dniach 28.02-02.03.2014 r.

Celem organizacyjnym przedsięwzięcia jest, przybliżenie mieszkańcom naszego regionu tradycji Ziemi Wileńskiej, bogatego folkloru, wydarzeń historycznych oraz twórców i popularyzatorów kultury ludowej zarówno litewskich, jak i polskich.

Stałymi elementami imprezy są: Jarmark Kaziukowy wydarzenie artystyczne służące przede wszystkim prezentacji polskich zespołów regionalnych z Wileńszczyzny, produktów kresowych i przy okazji naszych regionalnych oraz Koncert Kaziukowy, podczas którego występują zespoły folklorystyczne z Wileńszczyzny i regionu łódzkiego, prezentując swój dorobek artystyczny. Z racji jubileuszu organizacji Zgierskiego Kaziuka zaplanowaliśmy wiele innych wydarzeń m.in. spotkanie prezentujące walory i atrakcje turystyczne Litwy oraz Orszak Kaziukowy.

JARMARK KAZIUKOWY:

Do uczestnictwa w nim zapraszamy artystów, rękodzielników, rzemieślników, wytwórców produktów lokalnych i innych wystawców zarówno z Polski jak i Litwy. Jarmark Kaziukowy odbędzie się 1 marca br. na placu Jana Pawła II w Zgierzu w godz. 9.00-16.00. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod nr: (42) 717 47 20, (42) 717 47 26 lub osobiście w Wydziale Promocji i Kultury Urzędu Miasta Zgierza, pok. nr 211, Plac Jana Pawła II 16, Zgierz.

ORSZAK KAZIUKOWY:

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Orszaku Kaziukowym, który zaplanowany został na dzień 1 marca br. (sobota) w godz. 9.00-11.00. 

W programie:

  • godz. 9.00-9.30 msza św. ku czci św. Kazimierza patrona Polski i Litwy, kościół parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5,
  • godz. 9.45-10.30 Orszak Kaziukowy ulicami: Mielczarskiego – Długą – Plac Jana Pawła II,
  • godz. 11.00 Zakończenie Parady Kaziukowej na Placu Jana Pawła II.

Do uczestnictwa w Orszaku zapraszamy przedstawicieli różnych grup, instytucji, organizacji, (np. Urzędy Miast i Gmin, ośrodki kultury, OSP, zespoły ludowe, Koła Gospodyń Wiejskich, szkoły, biblioteki, orkiestry, organizacje itp.) z terenu miasta Zgierza oraz woj. Łódzkiego, jak również Samorządu Rejonu Wileńskiego. Orszak będzie prowadzony przez mieszkańca Zgierza przebranego za św. Kazimierza wraz ze świtą dworską, władze miasta oraz zgierskie duchowieństwo. Udział w Orszaku wezmą grupy tańczące, śpiewające, przebrane w postacie historyczne, ludowe, bajkowe oraz inne które przyczynią się do zaprezentowania danego środowiska w oryginalny i niepowtarzalny sposób. 

Zgłoszenia uczestnictwa grupy w Orszaku Kaziukowym należy kierować do Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Zgierza pod nr tel. (42) 717 47 26, (42) 717 47 20 lub za pomocą poczty elektronicznej: [email protected]; [email protected]

Istnieje możliwość po dojściu Orszaku na plac Jana Pawła II prezentacji grupy (dowolna inwencja twórcza) w przestrzeni zaaranżowanej do tego celu.

 

Inne

Ciekawe artykuły

Jakie są rodzaje noży masarskich?

Noże są niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni. Aby obróbka żywności, zwłaszcza mięsa mogła być wykonywana w sposób komfortowy i bezpieczny, powinniśmy posiadać najwyższej jakości sprzęt.