REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Już wkrótce paliwo po 6 zł?

Kierowcy tankujący na stacjach paliw w Polsce co raz częściej muszą ze złością zaglądać do swoich portfeli. Ceny paliw biją kolejne rekordy. Do niedawna cena benzyny po 5 zł za litr, wydawała się magiczną barierą. Dziś bliżej nam do granicy 6 zł. Z resztą na najdroższych stacjach w Polsce wysokooktanowa benzyna już pobiła ren rekord. Czy w Zgierzu też będziemy tyle płacić? 

Obecnie ceny paliw w Zgierzu ze względu na dużą ilość stacji w mieście oraz pobliskiej Łodzi są konkurencyjne. Wahania w cenach kształtują się na poziomie od 1 do 5 groszy. Gorzej jest przy dużych trasach – np. w Sosnowcu pod Strykowem, gdzie za olej napędowy zapłacimy 5,89 zł a bezołowiową 95 – 5,72 zł. To nawet 16 gr więcej za paliwo Diesla i 13 gr więcej za Pb 95 na litrze niż w Zgierzu.
 
Dlaczego ceny wciąż idą do góry?
Dzieje się tak głównie za sprawą wysokich cen ropy na świecie, osłabienia złotego i wzrostu akcyzy. Najbardziej wzrosły ceny diesla ze zwględu na wzrost akcyzy do poziomu unijnego oraz z powodu braków ropy na rynkach europejskich. Dystrybutorzy paliw muszą sprowadzać ten surowiec z innych rynków, co znacznie podnosi koszty. 
 
Zdaniem analityków możliwe są dalsze podwyżki, ale nie można również wykluczyć zmiany trendu wzrostowego ceny ropy, bowiem obserwowana jest pewna poprawa nastrojów na światowych rynkach.
 
Jest światełko?  
Z nowego raportu geologów wynika, że na Mazowszu w woj. warmińsko-mazurskim oraz lubelskim znajdują się złożach ropy łupkowej. Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna” geolodzy wytypowali już obszary w północnej i wschodniej części naszego kraju, gdzie może występować ropa. Zasoby surowca są na razie szacowane. Wyniki analiz będą znane w ciągu dwóch miesięcy. Gdyby udało się wydobywać polski surowiec, wówczas można byłoby zmniejszyć uzależnienie od importu rosyjskiej ropy.
Jednak ze względu na właściwości ropy z pokładów łupkowych, jej eksploatacja jest znacznie trudniejsza i przez to droższa, dlatego też ceny „polskiego paliwa” najprawdopodobniej nie będą niższe od tych jakie mamy obecnie.
 
Zestawienie cen paliw na wybranych stacjach w Zgierzu i okolicy  – stan wg. dnia 19.01.2012 r.
 
Stacja Pb 95 Pb 98 ON
Shell – ul. Kasprowicza 5,64   5,76

Orlen – ul. Długa

5,62 5,89 5,75
Shell – ul. Gałczyńskiego 5,64   5,73
Wasbruk – ul. Gałczyńskiego 5,64 5,74 5,73
Bliska – ul. Łódzka 5,59 5,74 5,75
Sosnovec – Sosnowiec k. Strykowa 5,72   5,89
 
 
 
 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak wybrać biuro księgowe

Wielu przedsiębiorców prowadzi swoją księgowość samodzielnie. Wymaga to jednak nauki księgowości krok po kroku, a przede wszystkim czasu, który można przeznaczyć na dodatkowy projekt lub