Pani Agnieszka Przybysz ze Zgierza od czterech lat zajmuje się wychowywaniem dziecka, a w wolnych chwilach przeszukuje portale internetowe, gazety i pyta po znajomych szukając pracy. Kiedyś była właścicielką sklepu spożywczego, więc wie, jak rozmawiać z handlowcami, pilnować terminów, pozyskiwać dostawców. Okazuje się jednak, że pomimo solidnego doświadczenia i praktycznych zdolności nie może znaleźć pracy.
– Byłam na wielu rozmowach kwalifikacyjnych, ale choć odpowiadam na ogłoszenia pracodawców poszukujących przedstawicieli handlowych, to podczas spotkań rekrutacyjnych muszę wykazać się zupełnie przedziwnymi umiejętnościami – mówi pani Agnieszka. – Chcąc pracować dla firmy świadczącej usługi internetowe musiałam wcielić się w rolę urzędnika z Łodzi, który ma za zadanie sprzedać zagranicznemu inwestorowi, chcącemu ulokować tu park rozrywki, działkę należącą do samorządu. Jak niby takie zadanie miało sprawdzić moje predyspozycje jako przedstawiciela handlowego z branży internetowej, nie wiem do dziś – dodaje.
Złe doświadczenia nie zniechęciły jej jednak do dalszych wysiłków. Pani Agnieszka wraz z sześcioma innymi osobami poszukującymi pracy, wzięła dziś udział w zajęciach Klubu Pracy, który zyskał nową siedzibę. Klub Pracy przeniósł się z służbowych sal Powiatowego Urzędu Pracy do lokalu przy Zgierskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II.
– Dzięki Starostwu Powiatowemu w Zgierzu możemy za darmo prowadzić w tym miejscu warsztaty – mówi Emilia Knop, koordynator zespołu poradnictwa i rozwoju zawodowego PUP w Zgierz. – To było bardzo ważne, żeby wyjść z urzędu, który ludziom biorącym udział w zajęciach jednoznacznie kojarzy się z kolejkami, obowiązkowymi wizytami przy ul. Barona i podpisywaniem list. W neutralnym miejscu możemy działać bardziej efektywnie.
Klubowicze w czasie jednodniowych warsztatów zdobywają praktyczne wskazówki, jak profesjonalnie napisać CV, list motywacyjny, zrobić dobre pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy. Żeby wyłapać popełniane błędy lub uwierzyć we własne siły, symulacje rozmów kwalifikacyjnych nagrywane są kamerą a później analizowane z pomocą doradcy zawodowego.
Średnio trzy razy w tygodniu będzie można skorzystać z oferty Klubu Pracy w Zgierzu. Chętne osoby już dziś mogą zasięgnąć informacji pod numerem telefonu (42) 716 49 41 wew. 303. A że warto zainteresować się tematem, najlepiej świadczą statystyki. Około 30% osób uczestniczących w zajęciach znajduje zatrudnienie.
Już za półtora tygodnia również w Aleksandrowie Łódzkim, Głownie i Ozorkowie będzie prowadzony taki typ doradztwa, tylko w formie wyjazdowej.
Bardziej zintensyfikowaną formą pomocy osobom bez zatrudnienia będą rozpoczynające się 18 czerwca szkolenia z zakresu poszukiwania pracy. Będą one trwały 80 godzin a ich uczestnicy otrzymają stypendia (po około 450 zł). Mieszkańcom spoza Zgierza zwracane będą koszty dojazdu do stolicy naszego powiatu.