Bez wątku nie ma dobrej opowieści. Żeby temat był wciągający, to wątek musi być intrygujący i nietuzinkowy. „Zgierskie wątki” – będące tematem konkursu zorganizowanego przez Fundację „Twórczy, Aktywni” dla dzieci z terenu powiatu zgierskiego, to między innymi wspomnienia najstarszych mieszkańców powiatu, spisane przez młodych ludzi. Najciekawsze zostały nagrodzone gadżetami komputerowymi, książkami a dodatkowo znajdą się w publikacji, przedstawiającej historie zgierzan.
W książce znajdzie się na pewno opowieść dwunastoletniego Janka Jaroszewicza, który opisuje, czym różni się szkolne życie jego, współczesnego ucznia zgierskiej podstawówki Nr 3, od losów Henryki Wasieli, jego ciotki, która chodziła do tej samej szkoły, tylko, że 60 lat temu.
– Dowiedziałem się, że kiedyś lekcję wychowania fizycznego nazywano ćwiczeniami cielesnymi, a zamiast plastyki był rysunek. Ciocia wspomina, że za jej czasów w szkole stosowano kary cielesne – mówi Janek, autor zwycięskiego opowiadania. – Dziś z tamtych praktyk karania uczniów pozostało jedynie stanie w kącie – dodaje z ulgą w głosie.
Projekt finansowany przez Starostwo Powiatowe w Zgierzu ujawnił kreatywność młodych ludzi także na innych polach niż literatura. Trzech uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie: Krzysztof Olszewski, Dominik Szydlik i Marcel Płóciennikowski stworzyło grę planszową na wzór światowego hitu „Monopol”, którą nazwali „Wycieczka po Powiecie Zgierskim”. W świecie wymyślonym przez chłopaków za zakup budynków, nieruchomości płaci się „zgierkami”, a gdy chce się podwoić ich ilość, trzeba poprawnie odpowiedzieć na wylosowane pytania. Jaka jest gęstość zaludnienia w naszym powiecie? Kto jest obecnym starostą zgierskim? Jak wygląda flaga Strykowa? Kto chce się wzbogacić, ten musi najpierw wykazać się wiedzą z zakresu historii, geografii i tradycji regionu. Chłopcy zadbali nie tylko o ciekawy pomysł i spisanie regulaminu, ale wykonali także własnoręcznie „zgierki”, planszę do gry, a także opakowanie!