REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą Powstanie Warszawskie

1 sierpnia to dzień pamięci oraz składania hołdu wszystkim walczącym i poległym, którzy wzięli udział w heroicznym zrywie, jakim było Powstanie Warszawskie. Oficjalnie dzień ten został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 9 października 2009 r. na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
 
W ramach obchodów wybuchu Powstania w Zgierzu o godz. 9.00 w kościele św. Katarzyny odprawiona została msza św. w intencji poległych 66 lat temu. Po nabożeństwie złożone zostały kwiaty przed specjalną tablicą pamiątkową. O godz. 17, podobnie jak  w całym kraju zawyły syreny, na pamiątkę godziny „W”. O tej bowiem godz. 1 sierpnia 1944 r. wybuchło powstanie. Kiedy większość Warszawiaków wracała z pracy, rozpoczął się szturm oddziałów Armii Krajowej na strategiczne obiekty okupanta.  Polscy dowódcy liczyli, że powstanie będzie trwało najwyżej 10 dni.  Tym bardziej, że od wschodu nadciągały oddziały Armii Czerwonej.  Tymczasem Stalin wstrzymał wszystkie działania wojsk radzieckich w rejonie Warszawy pozwalając na bezcelowy przelew krwi powstańców. W efekcie warszawiacy zmuszeni byli skapitulować po 63 dniach heroicznych walk. 
 
Niemała część mieszkańców powiatu zgierskiego odpowiedziała na apel lokalnych władz i wywiesiła w tym ważnym dla kraju dniu flagi narodowe.

 

Inne

Ciekawe artykuły

Wodne atrakcje w województwie łódzkim

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, pieszym wędrówkom, uprawianiu sportu i zażywaniu kąpieli. Piękna pogoda motywuje bowiem do działania i stwarza warunki, aby jak

Dlaczego ząb trzeba leczyć kanałowo?

Endodoncja ma niezwykle istotne znaczenie dla pacjentów gabinetów dentystycznych. To ona ratuje zęby przed wyrwaniem – stanowi ostatni etap przed chirurgią stomatologiczną. Po usłyszeniu od