REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jak pokonać zmęczenie?

Fałszywe jest przekonanie, że w walce z sennością skutecznie pomaga słuchanie radia, zdjęcie obuwia, żucie gumy czy otworzenia okna.
 
Aż 30 proc. wszystkich wypadków drogowych spowodowanych jest zaśnięciem kierowcy. Najwięcej z nich zdarza się między północą a godziną szóstą rano (zwłaszcza o 4:00), kiedy zegar biologiczny człowieka domaga się odpoczynku. Równie niebezpieczna jest piętnasta – dla wielu czas sjesty. Na niekontrolowaną drzemkę szczególnie narażeni są kierowcy do 25. roku życia, bo potrzebują więcej snu niż starsze osoby!
 
Jak rozpoznać zmęczenie? Objawy są bardzo czytelne: ciężkie powieki, chaotyczne myśli, reakcja z opóźnieniem. Zmęczeni kierowcy jadą mniej płynnie, a niektóre manewry wykonują bardziej gwałtownie. Szybko się też irytują i reagują w sposób agresywny. Takie symptomy to sygnał, że należy jak najszybciej zjechać na pobliski parking i odpocząć. W walce z sennością pomoże nawet 20-minutowa drzemka. Nie należy jednak ruszać w trasę zaraz po przebudzeniu, bo pełna zdolność koncentracji powraca po ok. 10 minutach. By wzmocnić efekt można wypić filiżankę kawy lub zjeść czekoladowego batona. W pokonaniu zmęczenia nie pomagają natomiast słuchanie radia, otworzenie okna, zdjęcie butów czy żucie gumy!
 
W czasie długiej podróży na szczególne zmęczenie narażony jest też wzrok kierowcy. Kiedy pojawia się pieczenie oczu lub łzawienie, należy zatrzymać samochód i wykonać kilka ćwiczeń, które pozwolą zmniejszyć napięcie gałek ocznych i poprawią ostrość widzenia. Można np. kilkakrotnie skupić wzrok najpierw na przedmiotach znajdujących się bardzo blisko, a następnie na usytuowanych w oddali. Skuteczne jest też kreślenie wzorkiem ósemek. 
 

Inne

Ciekawe artykuły