REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lalki i zabawki – nowa atrakcja miasta

Miasto Tkaczy będzie miało nową atrakcję dla odwiedzających. Najpewniej 1 czerwca, a więc w Dzień Dziecka światło dzienne ujrzy nowa stała wystawa Muzeum Miasta Zgierza. Ekspozycja lalek i zabawek ma pojawić się w domu tkackim przy ul. Narutowicza 5 (wejście od Rembowskiego). Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Wiesławy Zeler, mieszkanki Łodzi, która przy ul. Złocieniowej 25 na Radogoszczu prowadziła muzeum. Ze względów finansowych musiała jednak zrezygnować z prowadzenia wystawy. W jej kolekcji znalazły się lalki z papieru, porcelany i celuloidu, a także ołowiane żołnierzyki, a także misie. Zabawki pochodzą z XIX i XX wieku.

– (Wiesława Zeller – przyp.) zwróciła się do dyrekcji Muzeum Miasta Zgierza z propozycją odkupienia zbiorów. Po aprobacie Prezydent Wieczorek zbiory zostały odkupione. A kilka eksponatów zostało podarowanych przez mieszkańców Zgierza – mówi Katarzyna Sendel z Urzędu Miasta Zgierza.

W sumie przekazanych zostało około 1000 eksponatów – mówi Robert Starzyński, dyrektor Muzeum Miasta Zgierza. – Dokładnej liczby wciąż nie znamy ponieważ nadal obywa się ich katalogowanie. Niektóre lalki pochodzą sprzed 100 lat. Te najstarsze wykonane są z papieru mache (masa z mieszaniny papki papierowej połączonej klejem) oraz z porcelany. Na stanie będą jednak takie, którym dzieci będą mogły bawić się – dodaje. Dla najmłodszych przewidziano również warsztaty na których będzie można oddać się grom i zabawom.

Wystawa ma być zorganizowana na zasadzie scenek rodzajowych – lalki będą ustawione np. na małej plaży czy na tle zachodzącego słońca.

Wiesława Zeler zbierała lalki do swojej kolekcji na różne sposoby: przeszukując targowiska, giełdy, sklepy z antykami. Część trafiła do niej od rodziny i znajomych. Prywatne muzeum działało od 1 czerwca 2005 r. do 30 listopada 2006 r. Podejmując decyzję o zamknięciu pomysłodawczyni skarżyła się, że od Urzędu Miasta Łodzi poza listami gratulacyjnymi nie otrzymała żadnego wsparcia finansowego.
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a