REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Maty dezynfekcyjne przejazdowe – najlepsza ochrona

Jeżeli jesteś właścicielem obory, chlewni, kurnika, pieczarkarni, szklarni czy zakładu produkcyjnego związanego z przerobem produktów spożywczych (w tym mięsa), powinieneś zainwestować w maty dezynfekcyjne przejazdowe. Dlaczego? Jest to najlepszy i najprostszy sposób, aby pozbyć się groźnych patogenów wnoszonych w tak wrażliwe miejsca za pośrednictwem butów, kół czy kopyt, racic, łap zwierząt.

Maty dezynfekcyjne przejazdowe – jak to działa?

Maty tego typu umieszcza się w bramie, aby każdy kto wchodzi lub wjeżdża do naszej posesji miał możliwość zdezynfekowania butów czy kół aut, traktorów i innych maszyn. Ta sama zasada działa również na zwierzęta, które mogą być wyprowadzane na przykład na pastwiska poza teren posesji. Ważne jest, aby zarówno piesi jak i pojazdy pokonały maty dezynfekcyjne przejazdowe powoli – wówczas środek do dezynfekcji ma szansę zadziałać, a mata nie ulegnie zniszczeniu. Jeśli chodzi o przejazd kołem dużego pojazdu, to powinien on poruszać się wolno i wykonać cały obrót koła na macie do dezynfekcji.

Jak zbudowana jest taka mata?

Maty dezynfekcyjne przejazdowe mają kilka warstw:
• Górna z nich stworzona została z bardzo solidnego materiału, który umożliwia przepływ płynów dezynfekcyjnych. Nie da się go tak łatwo rozerwać ani zniszczyć. To ta warstwa odpowiada za funkcje wycieraczki, po której przejeżdżają koła, przechodzą zwierzęta oraz ludzie. Wszystkie patogeny, takie jak wirusy, bakterie czy grzyby oraz pleśń – zostają na macie, nie przedostając się do chronionego środowiska naszej posesji.
• Kolejna warstwa, wykonana z pianki poliuretanowej ma za zadanie chłonąć i zatrzymywać wszelkie zanieczyszczenia.
• Celem ostatniej, dolnej warstwy jest uniemożliwienie migracji roztworu płynu do dezynfekcji poza matę. Jest ona wykonana z wodoodpornego i mocnego materiału, odpornego na zniszczenia.

Jak dbać o maty dezynfekcyjne przejazdowe?

Choć maty nie są drogim produktem, to nie trzeba ich wymieniać co sezon. Odpowiednio zadbane mogą służyć nam wiele lat. Każda mata posiada zamek błyskawiczny, który umożliwia ich czyszczenie i ewentualne wymiany zewnętrznej warstwy chłonnej, która jest narażona na zużywanie.

Do maty należy regularnie dolewać dedykowanego płynu, który najczęściej sprzedawany jest razem z matą.
To, co jest jeszcze bardzo ważne w użytkowaniu maty, to jej ochrona, kiedy temperatury spadną poniżej zera. Należy wówczas dolać do roztworu, którym wypełniamy matę, glikolu lub innej substancji, która zapobiegnie zamarzaniu.

Przede wszystkim profilaktyka

Maty dezynfekcyjne przejazdowe to proste, tanie i bardzo solidne rozwiązanie, zapewniające nam czystość, higienę i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Dzięki nim mamy pewność, że groźne patogeny nie będą przenoszone i rozprzestrzeniane w niepożądane miejsca.

 

Inne

Ciekawe artykuły