Praca na budowie obejmuje pełne 8 godzin, a nierzadko nawet je przekracza. Do tego dochodzą dość trudne warunki, ponieważ w takim miejscu pracy brakuje podstawowego wyposażenia, w tym toalet. Inwestorzy mają obowiązek zapewnić dostęp do sanitariatów swoim pracownikom. Nie mogą jednak tego zrobić według własnej intuicji, lecz muszą kierować się przepisami prawa. Opiszemy je w niniejszym artykule.
Normy obowiązujące na budowie
O tym, jakie toalety powinny pojawić się na miejscu budowy, informuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku, które dotyczy przepisów BHP. W myśl przyjętych zasad ustęp nie może znajdować się dalej niż 75 metrów od obiektu, w którym wykonywana jest praca. Jeśli zaś praca odbywa się na otwartej przestrzeni, kabina może znajdować się maksymalnie 125 metrów dalej.
Toaleta nie musi być koniecznie podłączona do sieci kanalizacyjnej. Dotyczy to jednak konkretnych przypadków. Mowa o pracach przeprowadzanych na terenie otwartym przez co najwyżej trzy miesiące. Nie oznacza to jednak, że toalety przenośne nie sprawdzą się w takich warunkach. Trzeba bowiem zaznaczyć, że toalety przenośne Zabrze w Smieci.eu można podłączyć do kanalizacji przy pomocy rur spustowych. Są więc rozwiązaniem na każdą okazję.
W kwestii liczby kabin prawo również nie jest obojętne. Należy zapewnić przynajmniej jedną toaletę oraz pisuar na 30 mężczyzn. Jeśli na budowie pracują kobiety, potrzebna jest jedna kabina na 20 osób. W przypadku zamykanych toalet prawo dopuszcza korzystanie z tych samych ustępów przez kobiety i mężczyzn.
Kary za nieprzestrzeganie prawa
Oczywiście nie da się wyegzekwować przepisów bez możliwości nałożenia kar. Tak więc na inwestorów, którzy nie przestrzegają wymienionych wyżej zasad, czeka kara grzywny sięgająca nawet 30 tys. zł. Jest to zgodne z Art. 283 § 1 kodeksu pracy. Trzeba mieć też na uwadze, że liczba toalet i ich odległość to nie wszystko. Powinny być one czyste i zapewniać dostęp do podstawowych środków higieny. W przeciwnym wypadku należy spodziewać się grzywny.
Czym powinna wyróżniać się toaleta przenośna?
WC w miejscu budowy powinno być bardzo wytrzymałe. W końcu dookoła znajduje się wiele przedmiotów, które przypadkowo mogłyby uszkodzić kabinę i wyłączyć ją z użytkowania. Najlepiej sprawdzają się toalety z tworzywa sztucznego, które jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto wyróżniają się dobrą stabilnością, co przydaje się wówczas, gdy trzeba je postawić na otwartym polu.
U kogo wynająć profesjonalne toalety mobilne?
W tej kwestii polecamy nasze usługi. Dysponujemy wieloma modelami, które nie tylko spełniają normy prawa i BHP, ale też zapewniają maksymalny komfort korzystania z nich. Toalety przenośne Radom w Smieci.eu to najlepszy wybór ze względu na nasze doświadczenie.
Chętnie pomożemy w doborze rodzaju WC i ich liczby. W tym celu wystarczy skontaktować się z nami drogą telefoniczną lub mailową, do czego serdecznie zachęcamy.