REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Młodym Europejczykom Unia nie straszna

Po raz siódmy odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Europie, Europejczykach i Unii Europejskiej, sprawdzający, jak mówi sama nazwa, wiedzę o krajach należących do wspólnoty. Zgodnie z regulaminem, jest on organizowany przez tę szkołę, która w poprzednim roku zajęła pierwsze miejsce. Tym razem uczniowie klas 4-6 z ośmiu szkół podstawowych z terenu powiatu zgierskiego zmagali się z zagadnieniami dotyczącymi kultury i architektury państw UE w Szkole Podstawowej im. ks. kard. Wyszyńskiego w Rąbieniu.

Spośród ośmiu konkurencji znalazło się zadanie, by zaprezentować wcześniej przygotowany taniec, charakterystyczny dla danego kraju. Nie zabrakło tych irlandzkich i szkockich (ceilidh), menueta, zorby, polki, a także rodzimego poloneza. Następne zadania polegały na odgadnięciu nazwisk kompozytorów, rozpoznaniu wśród usłyszanych utworów „Carmen” Bizeta, „Nad pięknym modrym Dunajem” Straussa czy „Czterech pór roku” Vivaldiego. Należało także przyporządkować hasła tj.: Tokaj, Astrid Lindgren, Guiness, wiatraki, ABBA, Metaxa oraz bracia Grimm do ich rodzinnych krajów.

Pomimo, że pytania nie należały do najprostszych, dzieci poradziły sobie z nimi świetnie. – Prowadzę zajęcia o krajach Unii Europejskiej w przedszkolach, podstawówkach, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych oraz na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, ale przyznam, że niektóre zadania sprawiłyby mi problem. Całe szczęście, że podczas sprawdzania prac mogłam posiłkować się podpowiedziami – mówi Dominika Rek – przedstawicielka Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Łodzi. Podobnego zdania byli również zasiadający w jury i oceniający zmagania Krzysztof Kozanecki – Starosta Zgierski oraz Jacek Lipiński – burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.
 
Ania, Kaja i Michał ze SP w Rąbieniu, którzy uzyskali największą liczbę punktów, nie kryli radości. Do „Europejczyka”, jak nazywają konkurs, przygotowywali się kilka miesięcy. – Dzięki zajęciom koła europejskiego poznałam historię, zwyczaje i kulturę państw wspólnoty, dowiedziałam się na przykład, że jaskółka jest symbolem Estonii – mówi Ania.
 
Drugie miejsce zajęła ozorkowska, a trzecie aleksandrowska Szkoła Podstawowa nr 4, co oznacza, że za rok konkurs odbędzie się również w Rąbieniu. 
 

Inne

Ciekawe artykuły