REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi poeci w natarciu

„Duch”, „Zara”, „Wersman”, czy „Loreline” – pod tymi dość tajemniczymi pseudonimami kryją się młodzi poeci, którzy postanowili nieco wyjść z ukrycia i zaprezentować swoją twórczość podczas Powiatowego Konkursu Poetyckiego, zorganizowanego przez polonistów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Staszica w Zgierzu. 22 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu wysłało do oceny po trzy swoje wcześniej nigdzie niepublikowane wiersze. 
 
Zaskakująca jest dojrzałość tych młodych ludzi. Poruszają tematy sensu ludzkiego istnienia, życiowych wyborów, a przy tym często posługują się słownictwem jakby wyjętym z dawnej epoki – mówi Wojciech Budziarski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego wręczający laureatom nagrody ufundowane przez zgierskie starostwo.
 
„Znów drobne potknięcie 
O wystający korzeń
O czarno-białe zdjęcia
Choć mogło być i gorzej

Nie przerwie tego biegu
Pustynna burza piasków
I sto klifowych brzegów
Nie złapie mnie w potrzasku
 
Uciekam wciąż i gonię
Przed snami, im naprzeciw
Pościg wokół płonie
Horyzont jasno świeci

I padnę, wiem, nie dotrwam
Chwały końca świata
Otworzę bez dna otchłań
Zasypię siebie w kratach

I kres położy marzeń zadany ranom cios
Zapłonie jasnym ogniem pożegnalny stos
I wiara i nadzieja i miłość spłoną razem
Dusza w ogniu piekła stopi się z żelazem

I zapadnie terror
Myśli, słów i pojęć
Odejdę, oddam berło
Koronę, jabłko swoje

Poddam się, choć walcząc
Na darmo, bezskutecznie
Poniekąd żywą tarczą
Mnie dane być jest wiecznie

Zginę tak, bez łaski
I przepadnę dla świata
A potępieńcze wrzaski
Wypełnią uszy kata 

I tylko w jutra brzasku
Ujrzysz ślady krwiste
Spojrzysz, sypniesz piasku
W oczy krwią cieniste”
 
Uwagę jurorów zwrócił właśnie styl zdobywcy II miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych (pierwszej nagrody nie przyznano) Mateusza Głowackiego z I LO im. Staszica w Zgierzu. Przewodnicząca jury dr nauk humanistycznych Małgorzata Iwanowicz przyznała, że najpierw podejrzewała go o zbytnie wzorowanie się na klasykach polskiej poezji, a może nawet o przepisywanie fragmentów starych utworów z okresu Młodej Polski. Okazało się jednak, że chłopak tworzył samodzielnie, a jego warsztat jest po prostu bardzo dojrzały. 
 
Starannie sprawdzamy każdy wiersz, gdyż jesteśmy wyczuleni na plagiaty, które niestety zdarzały się w ciągu 10 lat organizowania konkursu poetyckiego – dodaje dr Iwanowicz.
 
Wśród wyróżnionych znaleźli się też „Duch” – Krzysztof Pietrzak, twórca poezji śpiewanej i Małgorzata Bielińska, pseudonim „Zara”, której w zeszłym roku udało się wydać swój pierwszy tomik poezji „Ścieżki Nadziei”.
 
Za najlepsze wiersze gimnazjalistów uznano te autorstwa Magdy Weteski („Konopielki”) z Gieczna.

Inne

Ciekawe artykuły