REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Na rzecz bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej

Policjanci na bieżąco analizują liczby zdarzeń o charakterze kryminalnym a także miejsca, w których do nich dochodzi. Ma to istotne znaczenie dla dyslokacji służb prewencyjnych i operacyjnych. Patrole kierowane są tam gdzie jest największe zagrożenie i gdzie są najbardziej potrzebne.
 
W 2012 r. w obszarze komunikacji miejskiej niestety nastąpił zauważalny wzrost zagrożenia. Najczęściej popełnianymi przestępstwami były kradzieże – 928, kradzieże rozbójnicze, rozboje i wymuszenia rozbójnicze – 32, bójki i pobicia – 18. Głównym miejscem, w którym najczęściej popełniane były w tym obszarze przestępstwa były tramwaje (609 zdarzeń) i autobusy (369 zdarzeń). Bazując na tych danych podjęto działania prewencyjne a w szczególności nasilono liczbę patroli w wymienionych obszarach.
 
28 marca  2013 r. w największych aglomeracjach województwa łódzkiego czyli w Łodzi, Pabianicach, Zgierzu i Piotrkowie Trybunalskim, w godzinach największego natężenia ruchu pasażerów komunikacji miejskiej trwały działania pod kryptonimem „Bezpieczny Przystanek”. Wzięli w nich udział policjanci pionu prewencji poszczególnych komend a także funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Łodzi. Zaangażowano także straże miejskie. Funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 298 interwencji, w których wylegitymowali 513 osób. Pięć z nich okazał się poszukiwanych. Ujawniono 261 czynów stanowiących wykroczenia. Dotyczyły one głównie naruszeń przepisów  w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscach do tego nieprzeznaczonych, zanieczyszczania lub zaśmiecania miejsc publicznych, prowadzenia działalności handlowej bez wymaganego zezwolenia a także szereg naruszeń przepisów w ruchu drogowym. Policjanci nałożyli łącznie 175 mandatów karnych na sumę 23170 złotych. Pouczono 86 osób a wobec 6 skierowano wnioski o ukaranie do sądu. W sumie w przeprowadzonych działaniach funkcjonariusze skontrolowali 1135 przystanków. Poddanych działaniom zostało 447 autobusów i tramwajów.
 
W prowadzonych działaniach policjanci ujawnili na terenie Łodzi, kobietę która nakłaniała do żebractwa swoje małoletnie dzieci. Na terenie Polesia funkcjonariusze zlokalizowali nieletniego uciekiniera z domu dziecka w Sulejowie a także małoletnią, która samowolnie oddaliła się z jednego z łódzkich domów dziecka. Na terenie Pabianic z klei policjanci ujęli nieletniego, który nie powrócił do Ośrodka Wychowawczego w Porszewicach.
 
Celem tej i przyszłych akcji jest ograniczenie przestępczości w środkach komunikacji publicznej poprzez zintensyfikowanie działań na przystankach i w autobusach komunikacji publicznej, ograniczenie wykroczeń szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa, przeciwdziałanie aktom wandalizmu na przystankach komunikacji publicznej oraz w środkach miejskiej komunikacji publicznej, ujawnianie nieletnich przebywających na ucieczce lub znajdujących się w stanie nietrzeźwości. W ramach prewencyjnej akcji szczególnej kontroli będą podlegały przystanki autobusowe, dworce PKP i PKS oraz ciągi komunikacyjne. Działania te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w tych rejonach i poruszających się komunikacją publiczną oraz wyeliminowania przypadków niszczenia mienia.

Inne

Ciekawe artykuły