REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Na Śląsk autostradą najwcześniej za 5 lat

22.02.2011 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na Część II i III w postępowaniu na wykonanie dokumentacji projektowej dla autostrady A1 na odcinku Tuszyn – Pyrzowice”. Umowę dla części II zawarto ze Spółką Tebodin Poland Sp. z o.o. za kwotę 7 173 360,00 złotych brutto, a w części III zawarto ze Spółką Mosty Katowice Sp. z o.o.  za kwotę 7 084 800,00 złotych brutto.
 
Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na wykonaniu dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla autostrady A1 na odcinku Tuszyn – Pyrzowice:
Część II – odcinek projektowy nr 2 długości 42,8 km – granica woj. łódzkiego/śląskiego – węzeł Zawodzie (z węzłem)
Część III – odcinek projektowy nr 3 długości 31,9 km – węzeł Zawodzie (bez węzła)- węzeł Pyrzowice (bez węzła)
 
Szacuje się, iż termin wykonania Umów w Części II i III wyniesie 58 miesięcy. Dlaczego tak długo? Na okres ten składa się:
 
  • 14 miesięcy: wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu Umowy zgodnie z Umową i powszechnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa (obowiązującymi na dzień przekazania przedmiotu poszczególnych Etapów Umowy Zamawiającemu) w terminie 14 miesięcy od dnia zawarcia Umowy z zachowaniem poszczególnych Etapów Umowy oraz terminów pośrednich ich wykonania,
  • 8 miesięcy procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych,
  • 36 miesięcy: szacuje się, iż termin trwania robót budowlanych wraz z okresem rękojmi za wady wynosić będzie 36 miesięcy.

     

Oznacza to że mieszkańcy naszego regionu na Śląsk będą mogli wygodnie podróżować najwcześniej za około 5 lat. Odcinek Tuszyn-Pyrzowice umożliwi szybkie dojazd m.in. do katowickiego lotniska. Jeszcze rok temu –  w lutym 2010 r. wiceminister infrastruktury Radosław Stępień  mówił w Sejmie, że istnieją "poważne szanse", aby autostrada A1 od Strykowa do Pyrzowic została oddana kierowcom do 2012 r. Dziś wiemy, że nie uda się to na pewno.
 
Autostrada A1 ma połączyć Trójmiasto z Górnym Śląskiem. W Strykowie, na północ od Łodzi, przetnie autostradę A2, natomiast w Gliwicach – A4. Autostrada kończyć się będzie na przejściu granicznym w Gorzyczkach. Palnowana długość całkowita autostrady A1 to 568 km.

 

Inne

Ciekawe artykuły

Dlaczego ząb trzeba leczyć kanałowo?

Endodoncja ma niezwykle istotne znaczenie dla pacjentów gabinetów dentystycznych. To ona ratuje zęby przed wyrwaniem – stanowi ostatni etap przed chirurgią stomatologiczną. Po usłyszeniu od

Kultura, historia i tradycja w Łódzkiem

Muzea zajmują w polskiej tradycji znaczące miejsce. Gromadzą i przechowują materialne świadectwa historii i kultury oraz dorobek artystyczny naszych przodków. Ekspozycje muzealne stanowią świadectwo minionych

Wodne atrakcje w województwie łódzkim

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, pieszym wędrówkom, uprawianiu sportu i zażywaniu kąpieli. Piękna pogoda motywuje bowiem do działania i stwarza warunki, aby jak