REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Na Śląsk autostradą najwcześniej za 5 lat

22.02.2011 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na Część II i III w postępowaniu na wykonanie dokumentacji projektowej dla autostrady A1 na odcinku Tuszyn – Pyrzowice”. Umowę dla części II zawarto ze Spółką Tebodin Poland Sp. z o.o. za kwotę 7 173 360,00 złotych brutto, a w części III zawarto ze Spółką Mosty Katowice Sp. z o.o.  za kwotę 7 084 800,00 złotych brutto.
 
Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na wykonaniu dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla autostrady A1 na odcinku Tuszyn – Pyrzowice:
Część II – odcinek projektowy nr 2 długości 42,8 km – granica woj. łódzkiego/śląskiego – węzeł Zawodzie (z węzłem)
Część III – odcinek projektowy nr 3 długości 31,9 km – węzeł Zawodzie (bez węzła)- węzeł Pyrzowice (bez węzła)
 
Szacuje się, iż termin wykonania Umów w Części II i III wyniesie 58 miesięcy. Dlaczego tak długo? Na okres ten składa się:
 
  • 14 miesięcy: wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu Umowy zgodnie z Umową i powszechnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa (obowiązującymi na dzień przekazania przedmiotu poszczególnych Etapów Umowy Zamawiającemu) w terminie 14 miesięcy od dnia zawarcia Umowy z zachowaniem poszczególnych Etapów Umowy oraz terminów pośrednich ich wykonania,
  • 8 miesięcy procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych,
  • 36 miesięcy: szacuje się, iż termin trwania robót budowlanych wraz z okresem rękojmi za wady wynosić będzie 36 miesięcy.

     

Oznacza to że mieszkańcy naszego regionu na Śląsk będą mogli wygodnie podróżować najwcześniej za około 5 lat. Odcinek Tuszyn-Pyrzowice umożliwi szybkie dojazd m.in. do katowickiego lotniska. Jeszcze rok temu –  w lutym 2010 r. wiceminister infrastruktury Radosław Stępień  mówił w Sejmie, że istnieją "poważne szanse", aby autostrada A1 od Strykowa do Pyrzowic została oddana kierowcom do 2012 r. Dziś wiemy, że nie uda się to na pewno.
 
Autostrada A1 ma połączyć Trójmiasto z Górnym Śląskiem. W Strykowie, na północ od Łodzi, przetnie autostradę A2, natomiast w Gliwicach – A4. Autostrada kończyć się będzie na przejściu granicznym w Gorzyczkach. Palnowana długość całkowita autostrady A1 to 568 km.

 

Inne

Ciekawe artykuły