REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Przegląd filmów El Santo Superstar

W ramach III Międzynarodowego Fetiwalu Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych "Carnavalia" zapraszmy na jedyny w swoim rodzaju przegląd filmów EL SANTO SUPERSTAR – trash movie.

3-7 marca 2011 r., Kino Charlie

Wstęp: 8/10 zł, Karnet: trzy wybrane filmy tylko 3 zł.
 
EL SANTO SUPERSTAR
 
Filmy o przygodach Santo – super bohatera w srebrnej masce, stanowią ciekawy fenomen w świecie filmów znanych jako trash movies. Jednak w przypadku Santo to nie niski budżet, tandetne efekty specjalne i kiepski scenariusz są tu największą atrakcją. 
 
Widzów przyciąga sama postać Santo – człowieka legendy, który – w przeciwieństwie do wielu innych filmowych super bohaterów – istniał naprawdę. Swoją sławę zdobył jeszcze za życia, a postać, w którą wcielał się w filmach była tą samą, jaką wykreował na ringu. 
 
Filmy poświęcone Santo łączą w sobie wszystko, co dla Meksyku charakterystyczne: kulturę macho i przemoc związane z lucha libre, specyficznie żarliwą religijność i związaną z nią naiwną wiarę w zwycięstwo dobra, a także kontrasty i kolorystykę – tutaj przerysowane do granic możliwości. 
 
Santo to postać stworzona przez zawodnika meksykańskich zapasów Rodolfo Guzmána Huertę (1917 – 1984), który nigdy nie marzył o karierze aktorskiej. Był on przede wszystkim gwiazdą zapasów lucha libre, które w połowie ubiegłego wieku przeżywały w Meksyku okres swojej świetności, a sami zawodnicy cieszyli się popularnością, niejednokrotnie przyjmującą formę czci dla bohaterów narodowych. Santo zawsze występował na ringu w srebrnej masce, której według legend nie zdejmował nawet do snu. Stąd też jego pseudonim – Santo, El Enmascarado de Plata (Święty, Srebrna Maska). 
 
Jego popularność była ogromna, a rzesze fanów widziały w nim superbohatera. Bardzo szybko stał się ikoną meksykańskiej pop kultury, szczególnie za sprawą serii komiksów poświęconych jego postaci. 
 
Wystąpił w ponad 50 filmach, w których wcielił się w rolę Santo w srebrnej masce. Jak przystało na suprebohatera – w filmach zwalczał zło i stawiał czoła zagrażającym ludzkości i światu czarnym charakterom, wampirom, zombi, kosmitom, szalonym naukowcom. Z wszystkich pojedynków oczywiście wychodził zwycięsko, a dobro odnosiło kolejne triumfy. Santo wystąpił w niemal każdym gatunku filmowym: od horroru i thrillera po melodramat. Zawsze jako zamaskowany posłaniec dobra. 
 
Śmierć Santo w 1984 roku wstrząsnęła Meksykiem. Żegnano go jak bohatera narodowego, w jego pogrzebie uczestniczyły tłumy, a on sam został pochowany w swojej srebrnej masce. 
 
Przegląd otworzy dr Jacek Rokosz – doktorant animacji PWSTF i TV w Łodzi, największy w kraju specjalista od filmów złych i okropnych, współtwórca animowanego filmu "Świteź", twórca efektów komputerowych do filmu animowanego "Piotruś i Wilk" (grand prix Anency, Oscar 2008). Niekwestionowany znawca kina klasy B; pomysłodawca pokazów filmowych "Najgorsze Filmy Świata" oraz prelekcji i pokazów: Festiwal Kina Kultowego Katowice 2007. Na 2010 przypadł jego debiut reżyserski "Terror z kosmosu kontra czerwona gwiazda".
 
W Kinie Charlie przybliży postać tajemniczego El Santo Superstar i ducha epoki kultowych filmów klasy B. Zapraszamy w czwartek, 03 marca 2011 r., godz: 20:00, Kino Charlie.
 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Inicjatywy Inteligentnego Miasta w Zgierzu

W erze dynamicznego rozwoju technologii, koncepcja smart city staje się coraz bardziej popularna. Miasta na całym świecie wdrażają nowoczesne rozwiązania, aby poprawić zarządzanie, zwiększyć efektywność

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają