REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Na straży życia i mienia – podsumowanie roku

W styczniu br. w Centrum Kształcenia i wychowania OHP w Dobieszkowie (gm. Stryków) strażacy, wraz z samorządowcami, spotkali się podczas corocznej narady, aby podsumować pracę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w 2013 roku.

Wnioski są budujące: w 2013 roku znacznie spadła liczba pożarów. W skali powiatu było ich 529, podczas gdy jeszcze rok temu liczba ta była dwukrotnie większa (1061). W minionym roku strażacy interweniowali niemal 170 razy mniej niż w 2012 roku. Najwięcej pożarów, bo aż 132, odnotowano w Zgierzu oraz w Aleksandrowie Łódzkim (117), a najmniej w gminie Głowno (tylko 10). Najczęstszą przyczyną takich zdarzeń jest nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem na otwartym terenie, wady urządzeń i instalacji elektrycznych oraz nieprawidłowe używanie urządzeń grzewczych. W porównaniu z rokiem 2012, w minionym roku wzrosła liczba wypadków drogowych, huraganów oraz podtopień (aż 1611 interwencji w całym powiecie).  – Nasz praca wymaga nieustającego podnoszenia kwalifikacji i zmian wyposażenia na bardziej nowoczesne – mówił w trakcie narady Komendant Powiatowej PSP, st. bryg. Krzysztof Zieliński. – Dlatego dziękuję samorządowcom z terenu powiatu zgierskiego, za wszelkie środki przekazywane na dofinansowanie staży pożarnej. 

W ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego niezwykle ważna rolę odgrywają jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2013 roku odnotowały one 1139 wyjazdów, z czego 366 interwencji to wyjazdy do pożarów i 668 do miejscowych zagrożeń takich jak np. wypadki drogowe. 

A jakie plany ma Powiatowa Straż Pożarna na rok 2014? – Planujemy przeprowadzenie, na terenie całego powiatu, akcji edukacyjnej „Nie dla czadu” – mówi komendant Zieliński. – Akcja będzie realizowana w poszczególnych gminach podczas festynów, imprez plenerowych oraz dni miast. Oprócz pokazów sprzętu, którym na co dzień się posługujemy, będziemy przekazywać niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa pożarowego. Zwiększanie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń pożarowych jest równie ważne jak gaszenie pożarów – dodaje komendant.

Wśród zamierzeń na 2014 rok są również prace remontowe i doposażenie jednostek Straży Pożarnej. – Powiatowy samorząd złożył wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o termomodernizację zgierskiej strażnicy – mówi Ilona Rafalska, naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych starostwa Powiatowego w Zgierzu. – Mamy nadzieję, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony.

 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy,