REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najubożsi wizytówką miasta?

Po tym jak Wydział Promocji Miasta UMZ przeniesiony został do budynku głównego zgierskiego ratusza, lokal na rogu pl. Jana Pawła II i ul. Armii Krajowej pozostaje pusty. Miał na niego „ochotę” poseł Artur Dunin, ale niedługo budynek ma funkcjonować jako siedziba zgierskiego oddziału Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Komitet zajmuje się m.in. wydawaniem żywności oraz odzieży dla najuboższych mieszkańców miasta. Czy zatem najbiedniejsi będą wizytówką miasta? 
 
PKPS świadczy usługi opiekuńcze na terenie miasta Zgierza i gminy Zgierz. Na zlecenie pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wysyła do domów opiekunki społeczne, których zadaniem jest pomoc ludziom chorym, starym, niedołężnym czy samotnym (odpłatnie). Zajmuje się również wydawaniem żywności, a także prowadzeniem magazynu darów rzeczowych. Ponadto organizuje imprezy charytatywne i widowiska dla dzieci, udziela porad prawnych, zapewnia pomoc przy wypełnianiu zeznań podatkowych. 
 
Obecnie siedziba PKPS w Zgierzu mieści się na ul. Długiej 22 w starym drewnianym domu tkackim, którego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Dlatego kierownictwo placówki od dawna szukało nowego lokum dla swojej działalności. Urząd Miasta wskazał na lokal po Wydziale Promocji. Do wynajęcia tego obiektu przymierzał się z kolei poseł Artur Dunin (PO), od czasów zwycięstwa w ostatnich wyborach parlamentarnych. Za siedzibą biura poselskiego w tym miejscu przemawiała prestiżowa lokalizacja. Poza tym na niegodności w dotychczasowym budynku narzekają pracownicy biura. W dodatku konkurent polityczny, Marek Matuszewski (PiS) swoją siedzibę na pl. Jana Pawła II ma od dawna. 
 
Budynek, który do niedawna zajmował Wydział Promocji Miasta UMZ, przeznaczony jest na cele nowej siedziby zgierskiego oddziału PKPS. Przewiduje to umowa pomiędzy komitetem, a Urzędem Miasta. Inicjatyw wyszła ze strony PKPS, pani prezydent Wieczorek przystała na tą propozycję w trosce o najuboższych mieszkańców naszego miasta. Jeśli PKPS odstąpi od umowy, nie ma przeszkód, aby budynek wynająć posłowi Duninowi – mówił niedawno w wypowiedzi dla naszego portalu Grzegorz Leśniewicz, wiceprezydent Zgierza. 
 
Jak udało nam się ustalić, w budynku ostatecznie znajdzie się jednak siedziba PKPS. – Placówka nie może dłużej funkcjonować w fatalnych warunkach, jakie panują w budynku przy ul. Długiej 22. Przede wszystkim ten obiekt jest niebezpieczny pod względem technicznym – mówi Beata Świątczak, zgierska radna, a także prezes zgierskiego oddziału PKPS. – Pewien problem w uzyskaniu lokalizacji na pl. Jana Pawła II miał fakt, że do ośrodka przychodzą transporty żywności, ale skończą się one w przyszłym roku
 

Inne

Ciekawe artykuły