REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najważniejsze maszyny do uprawy ziemi

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat rolnictwo przeszło ogromną transformację. Urządzenia ręczne zostały zastąpione przez maszyny, choć nie wyszły całkowicie z użycia.

Jaki sprzęt jest niezbędny w gospodarstwie rolnym w dzisiejszych czasach? Z czego zdecydowanie nie można zrezygnować podczas uprawy roli?

Niezbędny pług

Każdy sklep rolniczy posiada w swojej ofercie części do pługa (a przynajmniej powinien). Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu mowa o jednej z najważniejszych maszyn rolniczych. Jak więc działa pług? W dużym skrócie obraca on warstwy gleby, co powoduje pozbycie się chwastów. Ponadto pług służy także odgrzybianiu gleby. Dzięki efektywnej pracy pługiem udaje się pobudzić korzenie roślin do zdecydowanie lepszego przyswajania składników odżywczych, co powoduje zwiększenie plonów. Dobrze wyposażony sklep rolniczy oferuje liczne części do pługów, w tym między innymi płozy i lemiesze. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać ich stan techniczny, aby szybko wymienić dane części bez prawdopodobieństwa opóźnień w pracy.

Agregat uprawowy – ogromnie ważny

Trudno wyobrazić sobie pracę z glebą bez agregatu uprawowego. Dzisiaj jest to już maszyna niezastąpiona. Głównym zadaniem agregatu jest spulchnienie gleby. Ponadto jego praca prowadzi również do jej rozdrobnienia. Do najważniejszych części agregatu należą bez wątpienia dłuta redlicy i zęby sprężynowe. Warto zaznaczyć, że to również części narażone na awarie, dlatego trzeba regularnie sprawdzać ich stan techniczny, a w razie potrzeby kupić nowe części w sklepie rolniczym i dokonać wymiany.

Siewnik w gospodarstwie rolnym

Wynalezienie siewnika znacząco przyspieszyło pracę na polu. W dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystuje się siewniki mechaniczne i pneumatyczne. Maszyny te służą do wysiewu różnego rodzaju zbóż i roślin uprawnych. W urządzeniu mechanicznym za wysiew bezpośrednio odpowiada zespół wysiewający. Natomiast w przypadku urządzenia pneumatycznego zadanie to wykonuje dmuchawa generująca strumień powietrza pod ciśnieniem.

Inne

Ciekawe artykuły