REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Nowe tablice z nazwami węzłów

Już od tygodnia funkcjonują nowe nazwy węzłów autostradowych w woj. łódzkim. Dla naszego regionu najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie nazwy „węzeł Zgierz” na skrzyżowaniu Autostrady A-2 i drogi wojewódzkiej nr 702 (Łódź-Kutno). Zgierski węzeł zastąpił dotychczasową nazwę „Piątek”.

Odbywa się to w ramach porządkowania nazw węzłów na autostradach i drogach ekspresowychwyjaśnia Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA. – Dotychczasowe nazwy były często przypadkowe (np. zostały wzięte od najbliższej wsi) i przyjęte tylko na czas prowadzenia budowy. Jednak po zakończeniu prac nazwy węzłów powinny kojarzyć się kierowcom z konkretnym miejscem i ułatwiać orientację w terenie, stąd wprowadzane zmiany.

Warto zauważyć przy tym że Zgierz w stosunku do węzła położony jest trzykrotnie bliżej niż Piątek. Nowa nazwa będzie również z tego względu bardziej odpowiednia.        
 
Nazwa węzeł „Piątek” nie znika jednak na zawsze. Powróci wkrótce w innym miejscu – u zbiegu autostrady A-1 z drogą wojewódzką 703 obok miejscowości Piątek. To nie wszystkie zmiany. Dotychczasowy węzeł Stryków II (skrzyżowanie A-2 z drogą krajową nr  14) będzie nosił nazwę Stryków, a budowany aktualnie węzeł Stryków I (skrzyżowanie autostrad A-1 i A-2) będzie nazywał się Łódź – Północ.
 
Na odcinku Stryków-Zgierz pojawiły się również ekrany ledowe, na których będą wyświetlane aktualne komunikaty drogowe. Urządzenia mają zacząć funkcjonować jednak dopiero wiosną 2011 r. 
 

Inne

Ciekawe artykuły