REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obchody EDD w Muzeum Miasta Zgierza

 20 września 2015 r. w Muzeum Miasta Zgierza odbył się finał Europejskich Dni Dziedzictwa.

 
Tematem 23. Edycji EDD w Polsce, było Dziedzictwo Utracone. Z tej okazji Muzeum przygotowało dla zwiedzających ciekawe prelekcje i wystawę.
 
Od godz. 17:00 w sali konferencyjnej można było wysłuchać wykładu o Kulturze Żydowskiej Pani Marii Nowackiej – etnologa działającego w łódzkim stowarzyszeniu społeczno-kulturalnym „Ethnos”. Podczas spotkania zebrani mogli skosztować chleba przaśnego – macy, spożywanego przez Żydów podczas święta Pesach.
 
Kolejny wykład o Historii Zgierskich Ewangelików wygłosił ks. dr Marcin Undas. Minęło już ponad 190 lat od powstania parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu. Jej utworzenie było skutkiem podpisania Umowy Zgierskiej i nadanie prawa osiedlania się na terenie Zgierza zagranicznych osadników (głównie wiary ewangelickiej).  Prelegent opowiadał o działalności m.in. księdza Henryka Bando, jego następcy – księdza Ernesta Wilhelma Bursche oraz podkreślał wysiłek i poświęcenie całej ewangelickiej społeczności z tamtych lat.
 
Momentem wyczekiwanym przez tłum przybyłych gości był wernisaż nietypowej wystawy Dziedzictwo Odnalezione na Strychu, stworzonej specjalnie na okoliczność Europejskich Dni Dziedzictwa.
 
Wystawa to zbiór pamiątek rodzinnych mieszkańców Zgierza. Do Muzeum w przeciągu dwóch miesięcy zostały przekazane m.in.: dokumenty dot. Manufaktury bawełnianej spółki „Lorentz und Krusche”, księgi i przywileje czeladnicze z 1818r., świadectwa i dzienniki ucznia ze Zgierskiej Szkoły Handlowej z 1930 r., gry niemieckie z lat. 40 XX w.  Ekspozycja wzbogacona została również o dary, które napłynęły do Muzeum dawno temu, a teraz ujrzały światło dzienne, są to m.in.: odrestaurowane, niemieckie skrzynie cechowe z I połowy XIX w. czy niemieckie narty z okresu II Wojny Światowej. Ekspozycja ma przypomnieć utracone lata, wspomnienia, a teraz odzyskane dziedzictwo naszego miasta. Poprzez wystawę Muzeum Miasta Zgierza chce odzyskać dla potomnych, chociaż część tego, co było fragmentem społeczności 60 lat temu i dawniej. Jeśli nie wykażemy się troską o to, co pozostało po naszych przodkach, bezpowrotnie to utracimy.
 
W czasie otwarcia wystawy zostały wręczone podziękowania dla osób, które wypożyczyły na czas wystawy swoje pamiątki rodzinne, oraz dla osób, które wyraziły chęć powiększenia zbiorów Muzeum i podarowały przedmioty związane z historią Zgierza.
 
Wystawa Dziedzictwo Odnalezione na Strychu czynna będzie do 29 października, wstęp biletowany: 2zł ulgowy, 4 zł normalny. Zapraszamy osoby indywidualne i grupy szkolne.

Inne

Ciekawe artykuły