REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obróbka CNC – skrawaniem czy manualna?

Frezowanie, toczenie, szlifowanie oraz inne metody obrabiania materiałów można wykonać zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Oba rozwiązania są równie popularne, choć żadne z nich nie zalicza się do uniwersalnych. Przyjrzymy się im bliżej, aby pomóc w dokonaniu właściwej decyzji przy wyborze narzędzi.

Jak wygląda manualna obróbka skrawaniem?

Procesy konwencjonalne aż do połowy ubiegłego wieku nie miały żadnej alternatywy. Mimo upływu ponad 70 lat od opracowania CNC (czyli komputerowego sterowania urządzeń numerycznych) wciąż się je stosuje. Dlaczego? Przemawia za tym kilka solidnych zalet.

Przede wszystkim ręczna obróbka skrawaniem jest najszybszą technologią. Doświadczony operator tokarki wykona – nomen omen – od ręki element na podstawie nadesłanego planu. Nie traci się więc czasu na zaprogramowanie maszyn. Ponadto po zakończeniu pracy można natychmiast zbadać produkt z tworzywa sztucznego i wprowadzać poprawki czy modyfikacje. Wobec tego manualne metody są wyjątkowo przydatne przy opracowywaniu prototypowych modeli.

Niestety istnieją też pewne ograniczenia. Głównym z nich jest zbyt duże zróżnicowanie pomiędzy wykonanymi modelami, co nie sprawdza się w produkcji wielkoseryjnej. Do tego dochodzi czynnik ludzki – ryzyko popełnienia błędów. Co prawda CNC musi zostać zaprogramowane przez człowieka, lecz potem wszystko wykonuje maszyna.

Czym wyróżnia się obróbka tworzyw sztucznych CNC?

Wady ręcznego sposobu obrabiania nie dotyczą maszynowego. Po pierwsze: liczba wytworzonych elementów sięga setek, jeśli nie tysięcy. Pod tym względem obróbka tworzyw sztucznych CNC pozostaje właściwie bezkonkurencyjna. Po drugie: każdy wykonany przedmiot wygląda tak samo. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie klienci wymagają otrzymania identycznych produktów. I po trzecie wreszcie: nie ma ryzyka popełnienia błędów w trakcie wykonywania przez maszynę poleceń.

Numeryczna obróbka skrawaniem jest przy tym wyraźnie droższa. Przy dużych zleceniach nie ma to jednak dużego znaczenia, ponieważ proces konwencjonalny byłby nieporównywalnie droższy i trudniejszy do zrealizowania w sensownym terminie.

Kiedy zastosować wspomniane metody obróbki skrawaniem?

Wszystko zależy tak naprawdę od potrzeb. Technika analogowa sprawdzi się doskonale we wytwarzaniu pojedynczych elementów, czasem kilku lub nawet kilkunastu. Zdarzają się też sytuacje, w których ręczne przeróbki są bezpieczniejsze dla materiału albo zapewniają wykonanie naprawdę skomplikowanego kształtu. Należy wtedy liczyć się ze zwiększonym kosztem takiej obróbki skrawaniem.

Zupełnym przeciwieństwem jest CNC. To idealne rozwiązanie dla produkcji wielkoseryjnej. Gwarantuje też większą precyzję wykonania i pełną powtarzalność. Przyda się więc wszędzie tam, gdzie obróbka tworzyw sztucznych CNC musi cechować się jednostajnością.

Zachęcamy do zaznajomienia się z ofertą marki Sacher, która zajmuje się konwencjonalnym oraz maszynowym obrabianiem materiałów. Dzięki rozbudowanemu parkowi maszynowemu podejmą się praktycznie każdego wyzwania.

Inne

Ciekawe artykuły