REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia droższe bilety w Zgierzu

Od początku roku pasażerowie w Zgierzu zapłacą 2,20 zł za normalny bilet komunikacji miejskiej oraz 1,10 zł za bilet ulgowy. Uchwałę w tej sprawie podjęli zgierscy radni na ostatniej sesji Rady Miasta na wniosek prezydenta Miasta. Powód podwyżek to katastrofalna sytuacja Miejskich Usług Komunikacyjnych, które ten rok zamkną ze stratą w wysokości 800 tys. zł.

Podwyżka oznacza, że ceny biletów na przejazd autobusami i tramwajami na terenie Zgierza wzrosną o 40 gr w przypadku biletu normalnego i 20 gr w przypadku ulgowego. Pierwotny projekt uchwały zakładał podwyżki rzędu 60 i 30 gr, ale nie zyskał poparcia wśród radnych.
Uchwałę podjęto po burzliwej dyskusji. Radni kilkakrotnie wskazywali, że zdają sobie sprawę, że sytuacja budżetowa jest ciężka, ale miasto nie powinno decydować się na podwyżki, nie oferując nic w zamian, np. poprawienie jakości usług czy stawianie nowych wiat na przystankach. Zdzisław Sobczak wyraził opinię w imieniu Klubu PO, że konieczna jest restrukturyzacja MUK-u adopiero potem podwyżka. 
Jak wyjaśniał dla naszego portalu wiceprezydent Grzegorz Leśniewicz, bez podwyżek należałoby zamknąć komunikację na 2 miesiące. Ceny biletów powinny być zrównane do poziomu łódzkiego. Przypomniał również, że podwyżek nie było od 2006 r., a więc do 6 lat. W tym czasie znacznie wzrosły ceny towarów i usług konsumpcyjnych (w tym paliw), co obrazuje wskaźnik inflacji. 
22-procentowa podwyżka, nie rozwiązuje w pełni sytuacji finansowej MUK, ponieważ bez dalszych zmian w finansowaniu w przyszłym roku przewoźnik stanie również pod kreską. Konieczna będzie dalsza podwyżka biletów lub wygospodarowanie większej dotacji dla MUK z budżetu miasta. 
Cennik biletów obowiązujący od 1.1.2012 r. (bilety ulgowe = 50% danej kwoty).
Bilety autobusowe: 
  • jednorazowe – 2,20 zł, 
  • miesięczne na wszystkie linie autobusowe – 72 złote, 
  • miesięczne imienne na jedną linię autobusową – 58 zł, 
  • trzymiesięczne imienne na jedną linię autobusową – 146 zł.
 
Bilety tramwajowe (linii 16 i 46 na przejazd w jednej strefie) 
  • jednorazowe – 2,20 zł, 
  • miesięczne imienne na jedną linię – 41 zł, 
  • miesięczne imienne dwustrefowe na jedną linię – 82 złote.
 
Bilety okresowe na przejazdy łączone (autobus komunikacji miejskiej plus tramwaj na terenie miasta Zgierza):
  • miesięczne imienne na wszystkie linie autobusowe oraz linie tramwajowe – 85 zł, 
  • miesięczne imienne na jedną linę autobusową oraz linie tramwajowe – 67 zł, 
  • trzymiesięczne imienne na jedną linię autobusową oraz linie tramwajowe – 160 zł. 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a