REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Odcienie starości – zrozumieć starość

Starość określana jest jako jesień życia, druga młodość, złoty wiek życia czy trzeci wiek. Jest to nieunikniony, ostatni etap życia człowieka. Ze starością kojarzą nam się zmarszczki, zgarbiona postawa, trzęsące się ręce. Jednak to nie są kluczowe i znaczące zmiany. Proces starzenia się to nieodwracalne zachodzące zmiany w organizmie. Starość mimo wszystko może być barwna i zaskakująca.

Sprawność fizyczna – jak o nią zadbać?

Problemy ze sprawnością fizyczną to chyba pierwsza, zauważalna zmiana. Związana jest ze zmniejszeniem masy ciała, ograniczeniami w stawach oraz brakiem siły w mięśniach. Można jednak temu trochę zaradzić – poprzez wykonywanie ćwiczeń. Wielu osobom wydaje się, że aktywność fizyczna przeznaczona jest dla młodych i sprawnych osób. Nic bardziej mylnego! Regularne ćwiczenia i ruch są ważne w każdym wieku. W przypadku seniorów są elementem profilaktyki. Często stanowią jeden z punktów leczenia wielu chorób typowych dla wieku podeszłego.

Liczne badania naukowe dowiodły, że regularna aktywność fizyczna:

  • reguluje poziom cholesterolu i cukru,
  • utrzymuje sprawność układu mięśniowego,
  • utrzymuje sprawność układu kostno-stawowego,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób jak: osteoporoza, artroza,
  • zapobiega nadwadze oraz otyłości,
  • pozytywnie wpływa na spokojny, głęboki sen.

Seniorzy wykonując ćwiczenia powinni być pod okiem osoby bliskiej lub opiekuna. W domu seniora Zgierz całodobowa opieka oraz zajęcia rehabilitacyjne wspierają taką aktywność.

Układ nerwowy

Proces starzenia to nie tylko fizyczność. Układ nerwowy również ulega zmianom. Coraz częściej osoby starsze mają spowolnione przetwarzanie informacji, problemy z pamięcią i koncentracją. Pamięć to niestety nie wszystko. W obrębie układu nerwowego przewodzenie impulsów jest wolniejsze, co ma wpływa na wydłużenie czasu reakcji. Dlatego też podopieczny może wolniej podnosić nogi, aby pokonać przeszkodę.
Proces starzenia się jest bardzo złożony i dotyka każdego indywidualnie. W domu opieki Zgierz opiekunowie osoby starszej przed podjęciem pracy są informowani o stanie zdrowia podopiecznego, co pozwala jej się szybko zaadaptować do warunków i być pomocną w każdej sytuacji. Ważne jest również, żeby każdy opiekun, w tym rodzina, bliscy i przyjaciele, mieli na względzie i podchodzili z odpowiednią dozą empatii do seniora, który na to, jaki obecnie jest, nie ma wpływu.

Inne

Ciekawe artykuły