REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Odcinek A2 Konin-Stryków już płatny

Kierujący pojazdami i zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony za przejazd odcinkiem A2 z Konina do Strykowa już płacą. Na 103-kilometrowym odcinku kierowcy pozostałych pojazdów dokonują automatycznej, elektronicznej opłaty za pomocą systemu viaTOLL.

Od 5 lat kierowcy korzystają z tego odcinka, będącego fragmentem autostrady A2 – jednego z najważniejszych drogowych korytarzy Polski. 1 lipca uruchomiony został Manualny System Poboru Opłat (MSPO). Zostały nim objęte pojazdy samochodowe i zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t, posiadające mniej niż 10 miejsc. Opłaty są pobierane w miejscach poboru opłat, czyli na tzw. bramkach. Kierowcy pozostałych pojazdów nie są objęci systemem manualnym. Opłaty za przejazd tym odcinkiem będą im naliczane za pomocą urządzeń pokładowych viaBOX działających w ramach systemu viaTOLL. Przy wjeździe i wyjeździe z odcinka A2 Konin-Stryków kierowcy pojazdów wyposażonych w viaBOX-y będą korzystać z wyznaczonych dla nich pasów. Gdy pojazd zarejestrowany w systemie viaTOLL zbliży się do punktu poboru opłat, bramka otworzy się automatycznie. 

Opis odcinka
Odcinek autostrady A2 Konin-Stryków spełnia wszystkie standardy autostrady płatnej. Znajdują się przy nim stacje benzynowe, restauracje i system łączności alarmowej. Co 2 km rozstawione są kolumny alarmowe służące do powiadamiania służb technicznych. Wybrane odcinki autostrady będą monitorowane. Przy trasie stanęły także znaki elektroniczne i tablice tekstowe stanowiące elementy systemu zarządzania ruchem. Będą na nich wyświetlane informacje o natężeniu ruchu, pogodzie, czy ewentualnych utrudnieniach drogowych.

Stawki opłat i sposoby płatności
Opłata za przejazd jest zróżnicowana w zależności od rodzaju pojazdu oraz od liczby przejechanych kilometrów. Przy wjeździe na odcinek autostrady objęty MSPO, kierowca pobiera bilet na podstawie którego dokona opłaty w miejscu poboru opłat, opuszczając ten odcinek. Tylko dwa miejsca poboru opłat są zlokalizowane w głównym ciągu drogi – na początku i na końcu odcinka Konin-Stryków. Wszystkie pozostałe bramki są umieszczone na zjazdach z autostrady, dzięki czemu kierowcy nie muszą zatrzymywać się przy każdym węźle.

Stawki opłat wyniosą:

  • Motocykle – 0,10 zł/ km
  • Pozostałe pojazdy lub zespoły pojazdów o DMC <3,5 t (samochody osobowe, dostawcze, mikrobusy)  – 0,20 zł/ km

Opłat można dokonywać kartami bankowymi, oraz gotówką. Opłaty przyjmowane są w złotych polskich (bilon i banknoty) oraz w euro (tylko banknoty). Reszta zawsze wydawana jest w złotych.

Za ile dokąd?
Za przejazd samochodem osobowym autostradą A2 zapłacimy (od węzła do węzła):
ze Zgierza do Emilii: 1,60 zł,
ze Strykowa do Konina: 20,60 zł,
z Konina do Poznania: 46,60 zł
ze Strykowa do Nowego Tomyśla około: 60 zł,
ze Strykowa do granicy państwa (po wybudowaniu i oddaniu do użytku odcinków): około 70 zł.

 

Inne

Ciekawe artykuły