REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Oddaj krew jeśli możesz

 W województwie łódzkim brakuje krwi. Zapasy są na wyczerpaniu. Lato to okres, kiedy dochodzi do większej ilości wypadków i zdarzeń, a zatem zapotrzebowanie na krew jest większe. Tymczasem zapasy kurczą się z dnia na dzień.

Odwiedziliśmy jeden z lokalnych punktów pobrań Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Rozmowę przeprowadziliśmy z panią Emilią Adamczyk.

WirtualnyZgierz.pl: Jak dużo chętnych dziennie oddaje krew?
Emilia Adamczyk: Każdy dzień jest inny. Jednego dnia możemy mieć 14 dawców innego zaledwie 4. Jest to, powiedziałabym średni poziom jeśli chodzi o miasta ościenne Łodzi. Mniej więcej taki poziom mają Brzeziny, Skierniewice, Opoczno. Więcej honorowych dawców jest w Kutnie. Oczywiście nie porównujemy się do Łodzi, jako miasta wojewódzkiego. Tam bowiem ze względu na wielkość i rolę miasta baza oddających krew jest liczniejsza. Wpływ na to ma: duża liczba mieszkańców, obecność szkół czy jednostek wojskowych. 
 
WZ.pl: Czy apele w mediach pomagają w zdobywaniu zapasów krwi?
E.A.: Owszem, tak – jednak pomagają na krótki okres. Kiedy ludzie słyszą o problemie chętniej oddają krew, jednak w dłuższej perspektywie znów zapominają. Dużo do myślenia dają wypadki lub choroby. Kiedy problem dotyka kogoś bliskiego,  rodzina i znajomi mobilizują się. Organizują imienną zbiórkę krwi, lub po prostu oddają krew ponieważ wiedzą jak problem jest palący. 
 
WZ.pl: Ile krwi oddaje się jednorazowo?
E.A.: Standardowo jest to 1 jednostka, czyli 450 mln. Kobiety mogą oddawać krew raz na kwartał, mężczyźni z wiadomych względów częściej – 6 razy do roku. 
 
WZ.pl: Co dzieje się z krwią pobraną od dawców?
E.A.: Krew jest pobierana do specjalnych worków. W zależności od ich  grubości i struktury inne są warunki składowania, temperatury przechowywania, późniejszej obróbki krwi, m.in. oddzielenia osocza i płytek czerwonych etc. Krew zbieramy do godz. 12.00. Następnie codziennie specjalny samochód odwiedza lokalne punkty pobrań i odwozi krew.
 
WZ.pl: Gdzie trafiają zapasy?
E.A.: Worki przewożone są do banku krwi w Łodzi. Tam znajduje się główny magazyn. Stąd, część zapasów trafia oczywiście do szpitali, na wypadek nagłych zdarzeń lub operacji. 
 
WZ.pl: Czy zdarzają się omdlenia lub zasłabnięcia podczas pobierana krwi od dawców.
E.A.: Tak, aczkolwiek nie dzieją się tak często. Zawsze po oddaniu krwi dana osoba znajduję się kilka minut pod obserwacją. Z doświadczenia wiemy jednak, że zasłabnięcia często nie są skutkiem samego spadku ilości krwi w organizmie, ale samych emocji jakie towarzyszą oddawaniu krwi. Inne przyczyny to np. niewyspanie, przemęczenie lub po prostu brak śniadania. 
 
W.Z.: Kto może oddać krew? Jakie trzeba spełniać wymogi?
E.A.: Przy oddawaniu krwi należy mieć dowód osobisty. Waga ciała musi wynosić co najmniej 50 kg. Każdorazowo potencjalny dawca wypełnia ankietę. Jeśli okaże się, że jest spoza przedziału wiekowego 18-65 lat lub zażywał niedozwolone leki np. odczulające lub aspirynę niestety odsyłany jest do domu.  Krew oddajemy po lekkim śniadaniu, najlepiej unikać nabiału. 
 
W.Z.pl: Dziękujemy za rozmowę
 
Apelujemy do mieszkańców ziemi łódzkiej o oddawanie krwi. Obowiązuje tu całkowita solidarność całej społeczności. Krew z całego województwa trafia bowiem do Centrum Krwi w Łodzi, a stąd dystrybuowana jest na całe województwo. Zgierzanie najbliżej krew oddać mogą w RCKiK w Łodzi, ul. Franciszkańska 17/25.
 

Inne

Ciekawe artykuły

Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika?

Pielęgnacja ogrodu to dziedzina wymagająca nie tylko wiedzy, lecz przede wszystkim systematyczności. Przy dużej powierzchni terenu zewnętrznego, warto posiłkować się automatycznymi rozwiązaniami nawadniającymi, dzięki którym

Wigilia w hotelu? Pomysł na Święta nad morzem!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który każdy pragnie spędzić z najbliższymi. Pięknie ustrojona choinka, wyśmienite potrawy, apetyczne ciasta, wspólne śpiewanie kolęd, łamanie opłatkiem i

Gdzie warto polecieć na wakacje zimą?

Uwielbiasz słońce i wysokie temperatury, a w październiku najchętniej zapadłbyś w sen zimowy? Gdy za oknem zimno, ciemno i szaro, wybierz się na egzotyczne wakacje